Kadınlarda Saç Ekimi ve Fiyatları Hakkında Merak Ettikleriniz

Tüm herkese merhaba diyerek başlıyorum. Erkeklerde saç ekimi  çok revaçta ve yaygın peki kadınlarda saç ekimi olur mu  diye sorarsanız bunun cevabı evettir. Genellikle saç dökülmesini sorununu erkekler yaşamaktadır ama bayanlar içinde bu durum az olmakla beraber vardır. Erkekler saç dökülmesi kabullenirken beyanlarda bu durum kabullenilmiyor. Çünkü bayanlarda saçlar uzun ve gösterişli algısı oluşmuştur.  İşte erkek tipi saç dökülme sorunu yaşayan bayanlarda ekim işlemi kaçınılmazdır. Piyasadaki diğer işlemlerle saçlarını tekrar kazanmaları mümkün değildir. Kadınlarda saç ekimi fiyatları da oldukça ekonomiktir. Birçok kişinin bütçesini sarsmadan bu işlem yapılabilir. Kesinlikle güzel bir görünüm elde etmek istiyorsanız bu yöntemi araştırın deriz. Kadınlarda saç ekimi yaptıranlar neler anlatıyor hepsini yazımızın devamında bulacaksınız. işte tüm detaylar ve bilmek istedikleriniz.

 

 

Bayanlarda Saç Dökülmesinin Başlıca Sebepleri

 

ilk önce sorun neden kaynaklanıyor buna bakıp bu sorun için çözümün nasıl olması gerektiğini ifade edeceğiz. İşte nedenleri;

 • Mevsimler değişiklikler ve etkileri
 • Tiroid hastalıkları
 • Kanser tedavisi ve kemoterapi etkisi
 • Cilt hastalıkları
 • Hamilelik, doğum ve emzirme döneminden kaynaklanan durumlar
 • Aşırı stres
 • Bazı ilaçların etkisi
 • Aşırı vitaminsizlik ve dengesiz beslenme
 • Saç boyama ve düzleştirme gibi uygulamaların yoğun olması
 • Saçın yangın gibi durumlarda yanması(bu etkide saç ekimi yapılmalı)
 • Genetik etkiler ( bu etkide saç ekimi yapılmalı)

Yukarıda birçok sebep sunduk genetik etkiler dışındaki nedenlerde dökülmeye neden olan durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Bunun yanında ilaç tedavisi, mezoterapi, vitamin takviyesi, minoxidil uygulaması yapılarak dökülme durdurulmalı ve saçın çıkması sağlanmalıdır. Genetik faktörlerden kaynaklanmayan saç dökülmelerinde ilaç tedavisi işe yarayacak ve sorun ortadan kalkacaktır. Yalnız ilaç ve diğer tedavileri çok yoğun uyguladığınızda bir değişiklik olmuyor ise erkek tipi saç dökülmesi yaşıyorsunuz demektir bu durumda saç ekiminden başka şekilde saçlarınızı geri kazanamazsınız. Erkek tipi saç dökülmesinin olmadığı durumlarda ekim önerilmez ve yapılması da son derece yanlıştır. Çünkü diğer sebeplerden kaynaklanan saçsızlık sorunu zamanla ortadan kalacaktır. Ayrıca yangın gibi nedenlerden dolayı saç kökleri zarar görmüşse bu durumda da saçların ekilmesi şarttır.

 

 

 

Bayanlardaki Saç Dökülmesinin Nedenine Nasıl Karar Verilmelidir?

 

Saçta kelleşme var ise bunun neden kaynaklandığı araştırılmalı ve ilaç tedavisine başlanmalıdır. Şayet ilaçla sonuç alamadıysanız kan testleri yapılmalı. mezoterapi ve minoxil gibi uygulamalar sonucunda dökülme devam ediyorsa ya da dökülmenin olduğu bölgede saçlar çıkmıyorsa doktorunuz sizde erkek tipi saç dökülme teşhisini koyacaktır. Yani bayanlarda dökülen saç telleri ilaç ve diğer tedavilerle ortalama 6 ay ile 1 yıl arasında tekrar eski görünümü rahatlıkla alır almıyorsa genetik faktör etkilidir. Çok aşırı yaşlılık durumunun hariç olduğunun altını çizelim. Bu durumda yapmanız gereken saçları ektirmektir.

 

 

 

Kadınlarda Saç Ekimi Yapılabilir Mi?

 

Toplumda çoğu kişide erkekler yapılır anlayışı olsa da bu durum son derece yanlıştır. Kadınlarda yaptırabilir önemli olan neden kaynaklandığının belirlenip çözümün saç ekimi olması önemlidir. Bu saç kazanma yönteminden erkeklerde olduğu kadar bayanlarda da çok iyi sonuçlar alınmaktadır. hatta bayanlarda başarı yüzdesi erkeklere oranla çok daha yüksektir.

 

 

 

Bayanlar Hangi Durumda Kesinlikle Saç Ekiminde Karar Kılmalıdır?

 

Yukarıda da detaylı açıkladık genetik ve saçın köklerinin yanma durumunda saç ekimine karar vermelidir. Bu iki neden dışındaki durumlarda ekim işlemi yapılmamalıdır ev birçok doktorda %99 önermez. Bu iki faktörden kaynaklanmayan kellik durumda ilaç ve diğer tedaviler uygulanmalıdır. Bu durumun altını özellikle çiziyoruz. Çünkü bayanların saçları genetik ve yanma durumu hariç çıkma özelliğine sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Saç Ekimi Merkezleri

 

Bayanlar için Saç Ekimi Zararlı Olur Mu? Herhangi Bir Zararı Var Mı?

 

Birçok kişi zararı var mı diye sorabilir. Kesinlikle herhangi bir zararı yan etkisi yoktur. Kendi saçlarınızın yer değiştirme işlemi olarak düşünebilirsiniz. Sağlıklı arka kısımdaki saçların alınıp üst ve ön bölgelere nakledilmesidir. Son derece doğal ve sağlıklı bir yöntemdir. Ayrıca son yıllarda çok popüler ve riski nerdeyse sıfıra yakındır. Kendi donör alanınızdan alınıp kelleşme olan bölgeye nakledildiğinden dolayı da normal eski saçınız gibidir hiçbir fark yoktur. İşinde uzman bir doktor kontrolünde yapıldığında ortaya müthiş sonuçlar çıkacaktır ve aynada siz bile kendinizi tanımayacaksınız.

 

 

 

Kadınlara Saç Ekim İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Bayanlardaki ekim işlemi biraz erkeklerden farklıdır. Erkeklerde saçlar tümden kesilir ama bayanlarda bu durum olmaz. Saçlar kesinlikle tamamen kesilmez sadece saç arkasında küçük bir pencere açılır buradan saç greftleri(saç kökleri) alınıp seyrek bölgeler nakledilir. Bayanların saçları uzun olduğu içinde arkadan açılan küçük pencere kısmı kamufle edilir. Burası da kısa süre sonra uzar ve normale döner. Aşama aşama anlatalım.

1.Aşama : Arka donör kısmın(küçük bir bölge) tıraş edilmesi:

İlk olarak saçın arka kısmından çok küçük bir bölge tıraş edilir 3 numarayla. Bu tıraşlı bölge çok küçüktür buradaki saçlar uzayınca kadar uzun saçlarla rahatlıkla kamufle edilir ve dışarıdan belli olmaz.

2.Aşama: Donör kısmından greftlerin alınması:

Saçın tıraş edilen bölgesinden mikromotor yöntemi ile sağlıklı saçlar toplanır. Burada doktorunuz kaç greft(saç teli) ekileceğine karar vermişse bu bölgeden o kadar miktarı toplar. bu işlem ortalama 2000 greft için 1.5 saatir. Az ya da çok olmasına göre bu zaman azalıp artar. Bu işlem sırasında kafanızın öne eğdirilir ve bu pozisyonda uzun süre beklenilir. Herhangi bir acı işlemi kesinlikle olmaz. Çünkü öncesinden lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu işlem sırasından herhangi bir acı hissetmezsiniz. Sadece uzun süre başınızın öne eğilmesi belli bir süre sonra sıkılmanıza neden olur. Yalnız gayet sıkıntısız ve sorunsuz bir aşamadır.

3.Aşama: Alınan greftlerin ekilmesi:

Bu aşamada çay, kahve içip televizyon seyredebilirsiniz. Siz bunları yaparken de hekiminiz başınızın arkasından alınan saçları eker. Başınızın dik bir pozisyonda olduğu ve konuşup, gülerek bir şeyler içerek bu aşamayı tamamlayabilirsiniz. 1500-2000 greft için ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Herhangi bir acı hissetmezsiniz gayet sıkıntısız geçer. Bayanlarda saçlar kesilmez seyrek olan bölgeler belli olduğu için buraya nakiller yapılır.

4.Aşama: Tamamlanma aşaması:

Ekim tamamlandıktan sonra saçı arka kısmı  ve ön kısmı da bantla kapatılır. Bu bantlar bir gün böyle durduktan sonra ertesi gün çıkarılır ve ilk yıkama yapılıp hastahaneden hasta taburcu edilip sürecin normal ilerlemesi ve 2 gün içinde işe dönmesi sağlanır. Bayanlar ekim yapıldıktan sonra 3. gün normal işlerine dönebilirler bu süre erkeklerde 7 gündür.

 

 

 

Bayanlarda Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

 

Bu işlemi yaptırmaya karar verdiniz doktorunuzu da buldunuz her şey hazır bu işlemi yaptırmadan önce nelere dikkat etmelisiniz işte onlar;

 • Bir gün öncesinden alkol ve kan sulandırıcı ilaç alımına son vermelisiniz.
 • Bu işlem ortalama 4-5 saat sürecektir bu zaman dilimine hazırlıklı olun.
 • Sonuçların ortalama 6 ay ile 8 ay içerisinde ortaya çıkacağını bilmesiniz.
 • Uygulanacak yöntemin adı fuedir. Artık isteseniz bile fut yöntemi yapılmamaktadır.
 • Ekilen saçlar 15 gün içinde şok dökülme yaşayarak çoğu tekrar dökülecektir bu durumda endişelenmeyin tekrar çıkacaktır.
 • İşlem yapılmadan önce karnınızın tok olmasına özen gösterin.
 • -Hızlı iyileşme için öncesinden ve sonrasında bol bol su için.
 • İşlem yapılmadan önce saçlarınız uzun olsun ki arkadaki ve üst bölgeyi rahatlıkla gizlesin ve hiç fark edilmesin.
 • Bir miktar hafif kafada şişme olabilmektedir bu duruma hazırlıklı olun.

 

 

 

Bayanlarda Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

 

 • Başınızı dikkatli tutun ve herhangi bir bölgeye çarpmayın. Çarpma durumunda ekilen saçlar zarar görebilir.
 • Saç ekiminden bir gün sonra ilk yıkamayı hekiminiz yapacak ve size saçlarınızı nasıl yıkamanız gerektiğini tarif edecektir.
 • Ekilen bölgeleri yumuşatmak için bepanthol krem önerecek ve bunun saç yıkanmadan  30 dakika önce ekim bölgesine sürülmesini isteyecektir.
 • Bu işlemden sonra ortalama 1 ay bebe şampuanı ya da kimyasal içermeyen şampuanlar kullanılmalıdır.
 • Ortalama 1.5 ay çarpma, darbe işlemlerinden kaçınmalısınız. Bu süreden sonra ekilen saçlar tamamen yerine oturmuştur herhangi bir sorun oluşmaz.
 • 1 ay saç boyanmamalıdır. Boyanın ekilen saça zarar verme ihtimali olabilir.
 • 20-25 gün saçlar bastırarak yıkanmalıdır, kesinlikle çitilenmemelidir. Bu süre zarfında yıkama işlemi çok hafif ve sakin yapılmalıdır.
 • Saç nakli uygulamasından sonra ortalama 7-10 gün cinsel aktivitelerden uzak durulmalıdır.
 • 20 gün basketbol, futbol, halter, voleybol ve ağır sporlar yapılmamalıdır. Bu süreden sonra ise hafif hafi başlanmalıdır.
 • Şapka takılabilir ama sakin bir şekilde dikkatle takılmalıdır.
 • Güneşten mümkün olduğu kadar uzak durulmalı ve ekilen saçlar şapka ile giyilmedir. şapkanın saçlara sürtünmesine de dikkat edilmelidir.
 • Uyurken de dikkat gösterilmelidir özellikle ilk 10 gün sakin bir şekilde yatılmalıdır. Uyuma durumunda sürtünme işlemi olmaması gerekmektedir.
 • Ekim uygulamasından sonra bir iki gün ağrılar olabilir bunun için ağrı kesici alınabilir. Doktorunuzda her ihtimale karşı reçete edecektir.
 • Havuza ve denize girme işleminden 15 gün uzak durmalısınız. Bu süreden sonra havuza, denize girebilirsiniz. Güneşe karşı da yine saçlarınızı mümkün olduğunca koruyun.

 

 

 

Bayan Saç Ekimi Sonucunun Başarılı Olduğu Ne Zaman Anlaşılır?

 

Ortalama olarak 8 ay ile 12 ay beklemelisiniz. 8 ayda büyük ihtimalle belli olacaktır. Başarı yüzdesi %96-97 lerde olan bir uygulamadır. Bayanlarda bu yüzdelik daha da artmaktadır. 8 ay içinde ekilen saçların çok büyük bir kısmı çıkmış olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Saç Ekim Fiyatları

 

Ekim Sonuçları (Öncesi-Sonrası Fotoğrafları)

 

Sonucun nasıl olacağı konusunda birkaç örnek vermek istedik. Yaptırmadan önce ve sonrasını yansıtan net uygulamadır. Sizde bu işlemi yaptırırsanız doktorunuz öncesinde fotoğrafınızı çekecektir. Yayınlama hakkı  ise sizin onay verme durumunda olabilir aksi halde mümkün değildir. İzinsiz yayınlanması halinde cezai sorumlulukları vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bayanlarda Saç Ekimi Fiyatları

 

Bayanlarda saç ekimi fiyatları birçok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliğe göre ortalama fiyatlar mevcuttur. Bir greft başı ücret 1-4 tl arasındadır. Yani ortalama 2000 greft saç ektirirseniz 2000-8000 tl arasında bir ödeme yaparsınız. Diğer ayrıntılara bakalım.

Fiyatları etkileyen unsurlar;

-Yaptıracağınız şehir

-Saç merkezinin bulunduğu semt

-Greft miktarı

-Doktorun uzmanlığı ve kalitesi

-Sunulan hizmetler ve kullanılan ürün kalitesi.

Yukarıda sayılan undurlar miktarların değişmesine sebep olmaktadır. Aynı işte yapılsa bu noktalar değişince fiyatlar farklılaşmaktadır.

İstabul’da fiyatlar: 1 greft başı ücret 2-5 tl arası

Ankara’da fiyatlar: 1 greft başı ücret 1-4 tl arası

İzmir’de fiyatlar : 1 greft başı ücret 1.25- 4.5 tl arası

Bursa’da fiyatlar: 1 greft başı ücret 0.75- 3.5 tl arası

Adana’da fiyatlar: 1 greft başı ücret 0.75- 3.25 tl arası

Gaziantep’te fiyatlar: 1greft başı ücret 0.75- 3.5 tl arası

 

 

 

Bu İşlemi Nerelerde Yaptırabilirim, Nereler Güvenlidir?

 

Bu soru çok sık soruluyor doğrudan merkez ismi söylememiz tartışmaya neden olabilir. Ayrıca kişiden kişiye değişen sonuçlarda mevcut. Yani bir merkezde bir kişinin başarılı diğer kişinin başarısız bir sonucu ortaya çıkabiliyor. Bunun için önerimiz merkezleri gezerek, konuşarak, araştırarak en doğru sonuca varmak olacaktır. İstanbul’da, Ankara’da,İzmir’de,Antalya’da,Bursa’da, Gaziantep’te ve diğer şehirlerde yaptırabileceğiniz güvenilir noktalar mevcuttur.

Güvenli yer önerileri için dikkat edilmesi gerekenler;

 • Hastahane olmasına özen gösterin.
 • Merdiven altı noktalardan uzak durun.
 • Doktorun ekim yapmasına özen gösterin.
 • Hemşire ve diğer elemanların ekim yaptığı noktalara saç ekimi yaptırmayın.
 • Mutlaka ekim yapacak kişiyi araştırın.
 • Önceki yapılmış sonuçları bulun ve konuşun.

 

Türkiye’de Saç Ekimi Önerisi

 

Saç ekimi Türkiye’de çok başarılı ve ucuzdur. Birçok ülkeden insan Türkiye’ye saç ekimi için yoğun bir şekilde gelmektedir. Gerçekten birçok ülkeye göre çok ucuz rakamlara sahiptir. Sağlık turizmi bu açıdan çok revaçtadır. Sizde tercihinizi başka ülkelerden yana kullanmanıza gerek yok. Türkiye’de birçok noktada kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

 

 

Çok Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Yaptırınca doğal bir görünüm elde edilir mi?

Cevap 1:En önemli avantajı doğallıktır. Zaten kendi saçlarınızın yer değiştirmesidir. Aynı diğer saçlarınız nasılsa bu saçlarda aynı özellik taşır.

Soru 2:Ekilen saçlar ileride dökülür mü?

Cevap 2:Kesinlikle herhangi bir dökülme olmaz, dökülme olmaması için ense bölgesinden alınmaktadır.

Soru 3:Acılı bir işlem midir, canım yanar mı?

Cevap 3: Son derece acısız ve keyifli bir işlemdir. Çay, kahve içip televizyon izlerken yapılmaktadır. Sadece iğne vururken çok hafif bir acı duyarsınız o kadar.

Soru 4: Ne kadar saç ekileceğine nasıl karar veriliyor?

Cevap 4:Ne kadar saç ekileceğine ekilecek alanın büyüklüğü-küçüklüğü belirliyor. Seyrek olan alan çok ise çok saç ihtiyacı oluşmaktadır. Miktara son kararı verecek doktordur.

Soru 5:İşlem sonucunda herhangi bir iz kalır mı?

Cevap 5:Herhangi bir iz kesinlikle kalmamaktadır.

Soru 6: Saçlarımın tıraş olması gerek mi?

Cevap 6:Bayanlarda tıraş olmasını gerektirecek bir durum yok. Sadece baş kısmının arkasında çok kısım tıraş olacak o kadar. Erkeklerdeki gibi bir tıraş söz konusu değildir.

Soru 7:Başarı oranı nedir, ekilen saçların hepsi çıkar mı?

Cevap 7: Başarı oranın %97 civarıdır. Ekilen saçlarında %90’dan fazlası çıkmaktadır.

 

 

 

Saç Ekimi Yaptıran Kadınların Yorumları

 

Kadınlarda saç ekimi yaptıranlar aşağıdaki düşünceleri paylaştılar bu görüşleri sizlere yol gösterecektir.

Fulya diyor ki: Ne yaptıysam saçlarım çıkmadı bu görünümden de çok rahatsız oluyordum. Son çare olarak saç ekimi yapmaya karar verdim araştırdım ve ekim yaptırdım. Şuan çok çok memnunum onca parayı o saç ürünlerine vermişim keşke daha önce ektirseydim. Benim dökülmem erkek tipi dökülmeydi ondan dolayı doktorda onay verdi. Yaptırmadan önce mutlaka yaptıracağınız yeri iyi araştırın.

Serpil anlatıyor: İlk başlarda çok kararsızdım detaylı araştırdım ve karar verdim. Şüphelerim vardı iyi olur mu diye. Detaylı bir araştırma yaptıktan sonra İstanbul’da iyi bir merkezde ekimimi yaptırdım. 1 yıl sonunda gözlerime inanamadım. Görünümüm her şeyim değişti, aynalara bile sürekli bakar oldum. Bu işlem size uygunsa çekinmeden yaptırın derim, boşa zaman ve vakit kaybı yapamayın.

Merve diyor ki: Birçok saç bakım ürününü kullandım ama saçlarımın genetik erkek tipi saç dökülmesi oldu teşhisi konulunca saç ekimine karar verdim. İşlemi yaptırdım ve sabırla çıkmasını bekledim sonuç beklediğimden çok iyiydi saç seyrekliğim gitti ve mükemmel bir saç yoğunluğuna kavuştum kesinlikle tavsiye ederim.

 

 

 

Bu İşlemi Yaptıran Ünlüler ve Fotoğrafları

 

Birçok ünlü isimde bu tedavi yöntemini sessiz sedasız denemiştir. Süreç içerisinde bunlar zaman zaman basına yansımıştır. Yerli, yabancı birçok ismin olduğu listede işte bazı örnekler ;

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Kapat