Saç Ekimi Kaç Günde İyileşir? İşte Tüm Ayrıntılar

Herkese selamlar diyerek konumuza giriş yapalım. Sitemiz saç ekimi ve saç hakkında ne doğru bilgileri sizlere sunmaya devam ediyor. Bugünkü konumuz ise saç ekimi kaç günde iyileşir olacaktır. Bu işlemi yaptırmak isteyen kişiler acaba ne kadar sürede iyileşir ve normal yaşamıma dönerim diye kendilerini ayarlamak istiyor. İyileşme süresine göre de kendilerine en uygun zamanı bulup buna göre bu işlemi yaptırmak istiyorlar. Saç ekimi ne kadar sürede iyileşir sorusunun cevaplarını aşağıda sizlere anlatarak zamanınızı buna göre ayarlayıp  doğru bir süreç gerçekleştirebilirsiniz. Birçok kişinin yoğun çalışma temposundan dolayı çok da zamanı yoktur, bundan dolayı da iyileşme sürecinin ne kadar olacağını bilerek buna göre zaman ayarlanması önemlidir.İşte en net cevaplar..

 

Bu İşlem Sonucu Oluşacak Durumlar

 

İlk olarak saç ekimi işleminden sonra göreceğiniz yaralar ve sıkıntılar üzerine neler olur bunlardan bahsedelim. Bu operasyonu yaptırdıktan sonra bazı yara ve sıkıntılar olacaktır şüphesiz. Bunların iyileşmesi de belirli bir süre alacaktır. Saç nakli sonrası oluşacak durumlar;

  • Yüzde şişlik
  • Kafada şişlik
  • Kızarıklık
  • Donör bölgede yara
  • Vücutta  ve kafada ağrı
  • Ciltte morluklar
  • Kafada kabuklanma
  • Donör alanda(ensede) kanlanma
  • His kaybı

İşte bu saydığımız sıkıntılar saç ekim işlemi sonucu yaşayacağınız durumlardır. Bunlardan kurtulmak içinde belirli bir süreye ihtiyaç duyar insan vücudu.

 

 

 

Kaç Gün Geçtikten Sonra İyileşirim?

 

Ortalama 14 gün yani 2 hafta geçtikten sonra artık kafada her şey iyileşmiş olur. Yalnız zaman zaman kişiden kişiye değişiklikler olabiliyor ama en doğru gün sayısı budur. 14 gün sonucunda kabuklanma,şişlik,morluk,ağrı,kanlanma hepsi bitecektir. Hatta artık çoğu kimse saç ekimi yaptırdığınızı bile anlamayacak durumuna gelecektir. Bir parantez daha açalım ve de his kaybından bahsedelim. Kimi zaman bazı hastalarda donör alanında (ense bölgesi) his kaybı olmakta ve bunun iyileşmesi biraz zaman almaktadır. Bu durum istisnadır bazı kişilerde olabilmektedir.

 

 

 

 

Saç Ekim İşlemi Yaptıranların İyileşme Süreçleri

 

Süreci size aşama aşama anlatarak hangi sürede nelerin iyileşeceğini açıkladık. Aşağıdaki tüm sürecin ortalama on dört gün sürdüğünü yukarıda ifade ettik. Bu süreçte ortaya çıkacak gelişmeler ise şöyledir;

1.Bantın çıkarılması

Bant işlem yapıldıktan hemen sonra ense bölgesinin korunması için takılır. Özellikle kanama olmasın ve olursa da herhangi bir yere sürtünmesin diye yapıştırılır. 1 gün süre ile bant kafanızın arkasında kaldıktan sonra çıkarılır ve artık herhangi bir kan sızıntı olmaz. Enfeksiyon riski azdır, az olmakla beraber yine bu bant enfeksiyon riskini sıfıra indirmek içinde takılır. Bu sürecin iyi olması 1 gündür.

2.Ağrıların azalması ve ortadan kalkması

Kafada ve yüzde ağrılar olmaktadır, bunun içinde ağrı kesiciler kullanılabilir. Hap kullanmayı sevmeyen biri iseniz ortalama 2 gün sonra ağrı kalmayacaktır, geçecektir. Dinlenirseniz ağrılar ve sızılar daha çabuk geçmektedir. Bazı kişilerde ağrı son derece az da olabilmektedir. bu durum kişinin dokuları ile alakalıdır.

3.Ensede kanlanmanın iyileşmesi

Ense kısmı yani saç greftlerinin alındığı kısımda hali ile hafif bir kanlanma olacaktır. Buradaki kanlanmanın geçmesi de 2-3 gün içinde sonlanacaktır. Genç olan hastalarda iyileşme çok daha hızlı olmaktadır. Bu sürelerde ufak değişiklik olabilir ama ortalama 2-3 gün içerisinde herhangi bir kan görmeyeceksiniz.

4.Morlukların normale dönmesi

Yüzde ve kafada hafif morluklar olabilir. morluk durumlarda çok fazla da olmamaktadır. Bazı kişilerde göz altlarında meydana gelmektedir bu morluklar. Bu görünümde ortalama 3-4 gün için tamamen geçecektir. Her hastada da morluk olmayabiliyor. Olanlarda geçmesi süresi üç ile dört gündür.

5.Şişliklerin ve ödemlerin bitmesi

Şişlik ve ödeme az ya da çok bütün hastalarda oluyor. Genellikle de kafada şişlik ve ödem oluşuyor. Yüz kısmında şişlik ve ödem daha nadir görülen bir durumdur. Bu şişlik ve ödemlerin tamamen geçme süresi de ortalama 4 gündür. Dört gün içerisinde hiçbir şişliğiniz kalmayacaktır.

6.Donör(ense bölgesi) bölgenin normale dönmesi

Ense kısmından yoğun saç alımı yapıldı ve bu doku biraz tahrip oldu. Saçların uzaması ile beraber bu bölgedeki görünüm zaten hemen düzelmeye başlayacaktır. Ense kısmının tam olarak iyileşip hiç kimse tarafından fark edilmeyecek hale gelmesi ortalama 13-14 gündür. Bu süre zarfında zaten saçlarda önemli derecede uzayacak ve her açıdan bu bölgede toparlanıp normale dönecektir.

7.Kabuklanmanın bitmesi

Kabuklanma 3. günden itibaren ortaya çıkar. Yıkama yaptıkça da her gün azalır. Aslında kabuklanma saç derisinin iyileştiğini gösterir. Kabuklanmaya bağlı olarak da kaşıntı da olur. Ortalama 10. günde artık kabuklanma biter ve tamamen atılmış olur. Kabuklanmanın bitmesi derinin iyileştiği anlamına gelir.

8..Kızarıklığın geçme süresi

Kızarıklık her cilt tonunda farklı derecelerde olabilmektedir. ilk günlerde çok fazla kızarıklık olurken yıkma yapıldıkça gittikçe azalmaktadır. Bu azalma ile beraber ortalama 9. günde artık tamamen geçmektedir.

9.His kaybının bitmesi

Ense bölgesinde hastalardan işittiğimiz his kaybı fazla olmaktadır. Normalde his kaybı ortalama 14 günde tamamen bitmektedir. Yalnız bazı hastalarda bu süreç 30 güne kadar çıkabilmektedir.

 

 

 

İyileşme Süreci Örnekleri

 

1.Örnek

 

Bu örnekte ense bölgesinin ortalama 8 gün sonunda ne kadar iyileştiğini görüyoruz. Operasyondan önce, operasyon hemen sonra ve 8 günlük sürecin sonunda ne kadar iyileştiğini görebilirsiniz. Tam iyileşme süreci 14 gün demiştik. Bu fotoğraf çekildikten 6 gün sonra ise tam iyileşme gerçekleşmiş ve hemen hemen hiç bir şey kalmamıştı. Ayrıca saçlarda uzayarak oluşan ufak tefek izleri de kamufle etmiş oluyor. Yani iki hafta sonra sanki saçları kısa kestirmiş bir görünüme kavuşuyorsunuz. Ayrıca bu süreçten sonra saç greftleri(kökleri) de büyük oranda yerine kaynaşmış olacaktır. Yalnız ağır sporla ve futbol gibi topla oynanan aktivitelere başlanması için biraz daha beklenmelidir.

İlginizi Çekecektir: Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

2.Örnek

 

Bu fotoğraflarda da ön bölgede yapılan saç ekimi görülmektedir. Ayırca donör bölgeninde bir kısmı resimlerde görülmektedir. Son resim 5. günün sonunda çekilmiştir ve de bir önceki resme göre iyileşmenin nasıl olduğu belirgin şekilde görülmektedir. Bu süreç iki hafta sonra tamamen kendine gelip normale dönecektir. Hem saç uzayacak hem de kızarıklar ve noktalı görünüm tamamen kısa saç şeklini alacaktır. Biraz sabırla çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Konu ile ilgili sorularınızı bekliyoruz. Aşağıdaki yorum kısmından bize sorularınızı sorabilirsiniz iyi günler.

 

Saç Ekimi Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Bir cevap yazın