Saç Ekimi Sonrası Toppik Kullanmak Zararlı Mı?

Merhabalar herkese bugün önemli bir konu hakkında bilgi vereceğiz sizlere. Saç ekimi sonrası toppik kullanmak çok sık soruluyor bunu detaylı olarak açıklayalım. Saç ekimi yaptıran kişiler saçları çıkana kadar sabır göstermek zorundadır ama bu süre biraz uzun olduğu için birçok kişi saçlarındaki seyrekliği kapatmak için arayışlara girer. Bazı saç ekimi yaptıran kişiler saç ekimi yaptırmadan önce toppik kullanıp seyrekliklerini kamufle ettiği için saç ekimi sonrası da bunu yapmak isterler. Saçlara toppik dökülmesinde bazı zararlar ortaya çıkabilir bundan dolayı da belirli bir süre bu işlem yapılmamalıdır.  Bu süreden sonra ise toppik kullanılabilir. Şimdi bu detaylara bakalım.

 

Saç Ekiminden Sonra İlk 4 Ay Toppik Kullanmayın

 

Birçok uzmana göre bu süre değişse de saç ekiminden sonraki ilk 4 ay toppik kullanımı önerilmiyor. Toppik ekilen saçları havasız bırakma ihtimali olduğu için kullanılmaması önerilmektedir. Donör bölgesinden alınan greftlerin üst kısımlara nakledilmesi sonrası bu bölgelerin hava alması çok daha önemli olduğu vurgulanmaktadır. İlk 4 aydan sonra ise bu saç tozunu kullanmaya başlayabilirsiniz. Saçlarınızda yeterli sıklığı sağladıysanız hiç kullanılmaması daha iyi olacaktır. Bazı uzmanlara göre saç ekiminden sonra toppik kullanımı 6 aydan sonra başlamalıdır denmektedir. Buradaki farklılık her doktorun risk algısından kaynaklanmaktadır. Kullanılan toppikin mümkün olduğu kadar günlük yıkanması önemlidir. Yani toppik saçta uzun sürede kaldığında zarar riski artabilir. Birçok uzman toppik kullanımına saç ekiminden sonra son verilmesi gerektiğini de ifade ediyor.

 

Saç Ekiminden Sonra Toppik Niçin Zararlıdır?

 

Yeni bölgeye nakledilen saçların o bölgede uyumu ve tutunması biraz zaman alabilmektedir. Ortalama 12 günde tam olarak yeni bölgeye köklerin tuttuğu söylense de akabinde risk çok az olmakla beraber vardır. Bundan ötürü de saç ekiminden kısa süre sonra toppik yani saç tozu kullanımı zararlı denilmektedir. Saç köklerine yapışarak havasız kalmasına neden olduğu için saç çıkışını etkileyebileceği ifade edilmektedir. Ayrıca bazı doktorlar saç dökülmesini hızlandırdığı vurgusunu yapmaktadır. Mümkün olduğu kadar saç ekiminden sonra sabırlı olun ve saçlarınızın çıkıp toppiğe ihtiyacınız olmadığı günleri bekleyin. Bu şekilde en sağlıklı noktaya ulaşacaksınız.

 

Konu Hakkında Tavsiyeler

  • Çok önemli toplantı, düğün gibi organizasyonlara katılacaksanız kısa süreli toppik kullanımı yapılabilir ama aynı gün içerisinde yıkamak şartıyla
  • Mümkün olduğu kadar toppik kullanmamaya özen gösterin 4 ay süresince. Bu süre içerisinde çok zorunlu olursa kısa süreli kullanımda bir zararı olmayacaktır.
  • Toppik saç diplerini kapattığı için zarar riski vardır. İlla zararlı demek doğru değildir.
  • Saç ekimi ciddi zaman ve para işidir. Bundan ötürü de kalıcı saçlar için geçici çözümlerle bu durumu risk atmayın. Çünkü sabırsızlık sizin emeklerinizi hepsinin çöpe atılmasına neden olacaktır.
  • Saç tozları sürekli kullanılması gerektiği için zorluk oluşturmaktadır bunun içinde saç ekiminden sonra kalıcı saçların çıkması beklenmelidir.
  • Saç ekiminden sonra saç diplerinin hava alması en sık önerilen durumların başında gelmektedir.

Bakın: Saç Ekiminden Sonra Bepanthol Losyon Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın