Saç Ekiminin Zararları Var Mıdır, Varsa Nelerdir?

Birçok kişi,doktor  bu işlemin yararlarından bahsediyor, peki hiç zararı yok mudur? İşte bu konuda size bilgiler vererek her şeye hazırlıklı olmanızı sağlayacağız. Saç ekimi zararları çok fazla değildir, son derece minimal ve azami düzeydedir. Her işte risk olduğu gibi bu operasyonda da vardır ama riskler çok daha düşük düzeylerdedir. Bu durum kafanızı karıştırmasın sadece bazı noktaları bilerek hareket etmelisiniz hepsi bu kadardır. Yoksa günlük hayatta içtiğimiz suyun bile çeşitli durumlarda zararları olabilmektedir. Ortaya çıkacak olumsuz sonuçların nedenlerini bilerek hareket ettiğiniz de bu başarısızları yaşama ihtimaliniz de çok düşecektir.Ayrıca saç nakli işlemin birçok zararı geçicidir. Şimdi de bu konu hakkında tüm detaylara bakalım.

 

 

 

Madde Madde Ortaya Çıkabilecek Zararları

 

1.Bu işlemden sonra saç derisinde ve başta çeşitli alerjik sorunlar ortaya çıkabilir.Bu durum genellikle geçicidir,kalıcı bir durum oluşması çok zordur.

2.Baş bölgesinde ve vücutta ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar ortalama 10 gün kadar devam edebilir. Ağrı kesicilerle bu evreyi atlatmanız da mümkündür.

3.Doğal görünümün bozulması ve ortaya kötü sonucun çıkması.

4.Ön saç çizgisinin çok yapay olması ve herkes tarafından saç ekiminin yapıldığının anlaşılması.

5. Donör bölgede(ense bölgesinde) uyuşukluğun olması ve his kaybının oluşum ihtimalinin olması. Uzun vadede geçicidir.

6.Şişlik ve ödemlerin cilt yapısını bozması ufak lekeler bırakması ve zamanla geçmesi.

7. Hijyen koşullarına dikkat edilmediğinde enfeksiyon riski ortaya çıkmaktadır ama bu durum birçok operasyonda vardır. Yani tek bu işlem için geçerli değildir. Enfeksiyon durumunda çeşitli zaman ve süreçte bu süreç geçmektedir.

8.Greftlerin(saç köklerinin) tutmaması durumunda saç tellerinin boşa gitmesi ve bunların tekrar döndürülememesi.

9.Tutmayan saç greftlerinin yerlerinde çok hafif minik deliklerin kalması

10. İstenen sonuç alınamaması durumunda ekonomik zararın ortaya çıkması. Yani on binlerce TL’nin boşa gitmesi.

11. Saç tellerinin yönlerinde sorunlar oluşması ve doğru bir şekilde taranamaması. Bu durumun ekim yapan ekibin yeteneği ile alakalıdır. Bunun içinde işinde uzman olan doktorları seçmelisiniz. Bu konuda iyi bir araştırma yapmanızı öneririz.

12.Saç derisinin eskiye göre daha hassas olması

13. Mevcut saç köklerine zarar verilmesi. Bu genelde sıklaştırma işlemlerinde olmaktadır. Bundan dolayı saç kayıpları oluşabilmektedir. Çözüm önerisi ise uzman ve kendini ispat etmiş bir saç ekim merkezi seçmek olacaktır. Ayrıca mutlaka bu işlemi doktora yaptırmalısınız. Piyasada doktor olmayan birçok saçma sapan mesleğe sahip kimseler bu işi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Saç Ekiminden Sonra Spora Kaç Gün Sonra Başlanır?

 

 

 

Bu Konu Hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Beynimize Herhangi Bir Zararı Söz Konusu Mudur?

Cevap 1: Bu soru çokça sorulmaya başlandı. Beyin için herhangi bir zararı bulunmaktadır. İşlem sadece saçlı deride gerçekleşmektedir. Yani beyinle ilgili herhangi bir durum söz konusu bile değildir. Gün geçtikçe bu işlem çok daha iyi teknolojiyle yapılmaktadır. Günümüzde uzman ekip artık çok daha fazladır, bundan dolayı sonuçlar daha iyi olmaktadır.

Soru 2: Bu Operasyonda Kanser Riski Var Mıdır?

Cevap 2: Günümüzün artık en büyük hastalığı kanserdir. Doğal olarak bu işlemde de bu sorunun sorulması gayet doğru oluyor. Ödem,şişlik,kaşıntı gibi durumlar ortaya çıksa kesinlikle herhangi kanser riski bulunmamaktadır. Bu yönden son derece sağlıklıdır.

Soru 3: Mevcut Saçlara Zarar Verme İhtimali Var Mıdır?

Cevap 3: Bu ihtimal vardır, ama uzman bir ekiple bunu en aza indirebilirsiniz. Eğer uzman bir ekibe bu işlemi yaptırmadığınız da mevcut saç köklerinize zarar verecektir. Bunun için uzman ellere saç nakli işlemini yaptırın.

Soru 4: Sivilce gibi bir zararı olur mu? Yani sürekli sivilce yapar mı bu işlem?

Cevap 4: Nadir de olsa sivilce oluşabilmektedir. Özellikle operasyon yapıldıktan sonra sivilcelenme oluyor ama bu geçicidir. Sonrasında ise sürekli olarak sivilce gibi oluşumların gözlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Soru 5: Genellikle zararları geçici midir?

Cevap 5: Çok büyük çoğunluğu geçicidir, birkaç tanesi sadece kalıcıdır. Kalıcı olanların da risk düzeyi düşüktür.

 

İlginizi Çekebilir: Kimler Saç Ektiremez,İşte Cevapları

 

 

Videolu Anlatımımızı da İzlemeyi Unutmayın!

 

Bir cevap yazın