Bıyık Gürleştirme Nasıl Yapılır, Gür Bıyık Çıkması İçin Yöntemler?

Bugünkü konumuz erkekleri çok yakından ilgilendiriyor gerçekten bıyık gürleştirme hakkında çok fazla sorular alıyoruz. Bu sorulardan ötürü bıyık gürleştirmek için nasıl yol izlenmeli ve de neler yapılabilir her şeyi detaylı bir şekilde anlattık. Siz takipçilerimiz için işin uzmanlarından ve de kanıtlanmış sonuçlardan oluşan çok faydalı bu yazıyı oluşturduk. Bizim önerilerimize uyduğunuz takdirde bıyık nasıl gürleşir sorusununda cevabını net şekilde bulmuş olacaksınız. Erkeklerin görünümü için en önemli noktalar saç,sakal ve bıyıktır hal böyle olunca da birçok erkek bu konuya daha ilgi gösteriyor. Birçok dizi oyuncusunun ve sanatçısının bıyıklı tarzı da çok ilgi gördü ve rol model alınmaya başladı. Erkeksi bir görünüm ve etkileyici tarz içinde bıyık günümüzde çok daha önemli hale geldi. Birçok kişi ise bıyık bölgesindeki kılların azlığından ya da seyrekliğinden dolayı güzel bir görünüm oluşmamasından çare aramaktadır işte bu noktada sizlere aşağıdaki fikirlerimiz yardımcı olacaktır.

 

Seyrek Bıyık Sebepleri

 

Her erkekte aynı derecede gür sık bıyık yoktur. Ayrıca 20’li yaşlı erkeklerde bu sorun daha fazla vardır. Bu durum sebepleri ise birden fazladır. Sizde bu durumlar var ise yazımızı sonuna kadar okuyun.

 • Genetik Faktör: İlk sebebin başında genetik faktör geliyor. Bazı erkeklerde erkeklik hormonu olan testesteron daha az düzeyde olduğu için sakal ve bıyık gibi yapılar daha hafif düzeyde görülür. Sakal ve bıyık erkeklik hormonu ile direk bağlantılı olan yapılardır. Bu durumdan ötürü görünümünüz oluşmuş olabilir.
 • Ciddi Hastalıklar: Bu durumun olma oranı az olsa bazı kişilerde etkili olabilmektedir. Geçirilen ciddi hastalıklar vücutta kıl, saç gibi yapılara zarar verebilmektedir. Örnek olarak vermek gerekirse kanser ve kalp rahatsızlıkları gibi. Hastalık sonucu oluşan durumu tedavi etmek çok daha kolaydır denebilir.
 • Aşırı Stres: Her şeyin dengelisi yararlıdır insan vücudu için. Stresin ideal olanı yararlıdır ama aşırı stres vücuttaki birçok durumu etkilediği gibi kıl köklerini de etkilemektedir. Bundan ötürü de dudak bölgesindeki bazı kıllar azalma yapmış olabilir. Stres  kaynaklı dökülen kıl foliküllerinin geri dönüşü mümkündür.
 • Yetersiz Beslenme: Bu durum vücuttaki birçok soruna da işarettir. Özellikle bazı insanlar karbonhidrat ağırlıklı beslenir ve de çok iyi beslendiğini düşünür ama son derece yanlıştır. Saç, sakal ve bıyık gibi yapılarda protein bulunmaktadır. Bundan ötürü de protein ağırlıklı beslenmek önemlidir. Ayrıca vücuda yeterli derecede mineral ve vitamin almak da son derece önemlidir. Genellikle yetersiz beslenme kaynaklı sorunlar az görülmektedir.
 • Köselik: Bu durum yine doğuştan gelmektedir. Tam köse olanlarda sakal,saç, bıyık ekimi bile yapılmaz ve de doğal yöntemler işe yaramaz. Az düzeyde köse olan kişilerde bıyık ekimi yapılabilmektedir. Köse tanısı olanlar için doğal önerilerin hiçbir şekilde işe yaramayacağını söyleyelim.

 

Bıyık Gürleştirme İçin Bilinmesi Gereken Hususlar

 

 • Gürleştirme de doğal yöntemler kullanıyorsanız hemen birkaç günde 2-3 haftada sonuç beklemeyin çünkü kılların büyüme fayda görme durumu biraz zaman alan bir olaydır. Biraz sabırlı olursanız istediğiniz sonuçlara daha kolay ulaşacaksınız.
 • Bıyıkları uzatma işlemi yaparken ve tedavileri de uygularken bıyıklarınızı uzadıkça düzeltin zaman içerisinde uyguladığınız tedaviler sonuç verip daha güzel gür bıyıklar oluşturacaktır. Yani illa bıyıklarınızı kökten kesmenize gerek yok.
 • Sürekli olarak jiletle bıyıkları kesersem gürleşir anlayışı son derece yanlıştır. Sürekli jiletle bıyık kesildiğinde daha sert ve biraz daha koyu görünümlü çıkabilir ama bu seyrekliğin kaybolacağı anlamına gelmez. Bu düşünce ile bu yöntemi uygulamayın boşa zaman kaybı olur.
 • Düzenli bakım kesinlikle işe yaramaktadır. Bakımı ihmal etmeyin birçok şekilde bakımlar yapmanızda fayda vardır.
 • Düzenli ve dengeli beslenmek ve bol su içmek doğal olarak kıl köklerini de etkilemektedir bu duruma dikkat edin. Protein ağırlıklı beslenme düzeni fayda sağlayacaktır. Sağlıklı vücut yapısı olmayanların doğal yöntemlerden sonuç alması da son derece zordur.
 • Bıyık bölgesinde yapılan masaj uygulamaları kanlanmayı sağladığı için olumlu etkiler sağlayacaktır. Masaj yapmayı unutmayın. Hafif hafif masajlar kıl köklerini uyaracak ve kanlanmayı arttıracaktır.
 • Doğal yöntemleri uygulamaya başladı iseniz sonuç almanız minumum 3 ayı bulacaktır. Bu 3 aylık kullanımdan sonra da daha net sonuçlar için de uygulanan yöntemi sürdürmelisiniz.
 • Kullanılan yöntemlerin düzenli yapılması şarttır. Düzenli bir şekilde uygulamalar yapmazsanız sonuç alamazsınız bu durumu göz önünde bulundurun.
 • D vitamini çok önemlidir bundan dolayı günlük D vitaminini almaya dikkat edin. Günde 20 dakika güneş ışığı görerek D vitaminini alabilirsiniz. Güneş görmeyen bir bölgede iseniz Devit-3 damla kullanın.
 • Dermaroller kullanarak bu bölgedeki kılları uyarabilirsiniz. Dermarollerin saç, sakla ve bıyık bölgesindeki etkisi kanıtlanmıştır.

 

Bıyık Gürleştirmek İçin Doğal ve Diğer Yöntemler

 

Kıllar hem içeriden hem dışarıdan beslenebilen canlı yapılardır. Kıl kökleri kan aracılığı ile beslenir ayrıca vücut dışından birçok çevresel faktörden de etkilenir bunları bilerek aşağıdaki önerileri uygulayabiliriz. Aşağıdaki önerilerin birden fazlasını kombine şeklinde uygulamanız daha etkili sonuçlar verecektir.

1.Biotin ve Mineral Takviyesi

Takviyeler gürleştirme işlemi yapabilirsiniz. Biotin B vitamini türevidir ve de saç,sakal,bıyık kıllarını hacimlendirir ve çıkmasını sağlar. Biotin birçok yerde saç ve tırnak vitamini olarak da bilinir. Vücuttaki birçok kılı etkilem durumu bile vardır. Biotin eczanelerde satılmaktadır günde 1 mg olarak düzenli alındığında ortalama 6 ay içinde istediğiniz sonuçlara ulaşacaksınız. Biotine beraber düzenli beslenme ve demir,çinko gibi mineral takviyesi de alınmalıdır. Biotin.çinko ve demir takviyeleri ile önemli sonuçlar alacaksınız. Düzenli ve dengeli beslenmenin de vitamin ve mineral alırken önemli olduğunu unutmayın. Protein ağırlıklı beslenmeyi de önemseyin. Bıyık gürleştirme evde yapabileceğiniz öneriler arasındadır bu yöntem. Bıyık Kalınlaştırma Nasıl Yapılır?

 

2.Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi bıyıklarda da işe yarıyor. Bu medikal bir uygulamadır klinik ya da hastanelerde uygulanmalıdır. Çok ince iğnelerle kıl köklerine enjekte edilmektedir. Bu iğnelerin içeriğinde aminoasit,vitamin,mineraller vardır. Saçta da kıl köklerinde de işe yaramaktadır. Derinin altına enjekte edilip kıl köklerinin uyarılması ve beslenmesi sağlanmaktadır. Yılda 2 kere uygulandığında bıyıklarınızdaki seyreklik gidecektir. Herkeste aynı oranda etki edecek diye bir şey yok, sonuç alanlarda olmaktadır almayanlarda. Bu kişinin kendi kıl yapısı ile alakalıdır.

 

3.PRP Uygulaması

 

Bireyin kendi kanının alınarak çeşitli işlemden geçirilerek oluşturulan zengin plazma tedavisine PRP denmektedir. Saç dökülmesi, cilt gençleştirme,kireçlenme, ameliyat sonrası onarım,tendon yaralanmaları başta olmak üzere birçok noktaya uygulanabilmektedir. Bu işlem yaklaşık 40 dakika sürmektedir ve de 3 haftada bir uygulanabilmektedir. Saç mezoterapisi ile kombine yapılıp da uygulanabilmektedir. 5-6 seans yapıldıktan sonra ortaya çok iyi sonuçlar çıkacaktır. Bıyık bölgesine de uygulanabilmektedir bundan dolayı da çok önemli faydalar sağlamaktadır.

 

4.Bitkisel Yağlar

Yaların gücü son dönemde daha fazla keşfedildi ama yine doğal yağlardan beklentiyi minimal tutmak gerek. Yağların besleyici özelliğinden dolayı faydaları olmaktadır. Hem bakım için hem de beslenme için çok iyi bir doğal yöntem diyebiliriz. Kullanıma başladıktan sonra ortalama 3 ay sonra etkisini görmeye başlarsınız hemen bir iki hafta da fayda görmeyi beklemeyin. Bu yağlar hızlı bıyık ve sakal uzatma konusunda da etkilidir.  Hangi yağları nasıl kullanmalısını anlatalım.

Argan yağı: Son dönemde çok popüler olan ve de çok etkili bir yağ kesinlikle. Önemli olan argan yağının gerçeğini bulabilmektedir. Afrika’da bulunan argan ağacının tohumlarından elde edilmektedir bu yağ. E ve B vitaminleri bakımından çok çok zengindir. E ve B vitaminleri de kıl köklerini beslemektedir. Haftada üç gün birer gün aralıklarla bir çay kaşığı argan yağını masaj yaparak iyice uygulayın 3 ay sonra sonuç almaya başlayacaksınız. Bu yağ ile beraber biotin tablette kullanın.

Hint yağı: En iyi yağların başında gelir ve de uzun süredir kullanılıyor. E vitamini, omega 6, triglesid yağ asidi bakımından çok zengin. kıl köklerini besleyici özelliği var bundan dolayı da sakal ve bıyık bölgesine hatta saçlarda kullanılabilir. 2 günde bir kere bir çay kaşığı organik Hint yağını masaj yaparak bıyık bölgenize uygulayın. Düzenli kullanıldığında 2 ay sonra sonuç almaya başlayacaksınız.

Badem yağı: Çinko, magnezyum, kalsiyum, fosfor, niasin bakımından oldukça zengin olan bir yağdır. Kıl kökleri için olmazsa olmazdır. Saç dökülmesinde yoğun şekilde kullanılmaktadır. Bu yağı düzenli olarak iki günde bir kullanın ve de 2 ay içerisinde faydasını göreceksiniz. 1 çay kaşığı kadar masaj yaparak bıyık bölgenize sürün.

Hindistan cevizi yağı: Bu yağ A, C, D ve B6 bakımından oldukça zengindir. Ayrıca mineraller bakımından da çok zengindir. Sakal ve bıyık bölgesi için her gün bir çay kaşığı sürüldüğünde kıl sayısında ve kıl kalınlığında da artış sağlamaktadır. Düzenli olarak 3 ay kullanın.

Yukarıda saydığımız yağlardan başka zeytinyağı, avokado yağı, keten yağı da kıl köklerini uyarma da etkilidir. Bu yağları da bıyık bölgesinde kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yağlardan eşit oranda karışım yaparak da kullanabilirsiniz.

 

5.Sakal Bıyık Gürleştirici Serum

Bıyık çıkarma ilacı olarak da bilinir. Krem ve serum versiyonu vardır hem bıyık çıkarır hem de seyrek bıyıkları gürleştirir. Kullanan birçok kişide olumlu sonuç vermiştir,yalnız kişiden kişiye değişen sonuçlarda vardır. Piyasada sakal için birçok ürün vardır. Sakal serumu veya sakal çıkarma ilacı diye de onlarda yine kıl kökünü etkileme mantığı ile çalışmaktadır.

 

6.Bıyığı Saç Renginde Boyama Tekniği

Tam kalıcı bir yöntem değildir ama sürekli olarak yaptığınızda her zaman bıyıklarınız gür gözükecektir. Evde yapabileceğiniz bir yöntemdir. Buna bıyıkları siyahlaştırmak da denebilir tabi saç renginiz siyah ise. Bıyıklarınızı boyadığınız da seyreklik ortadan kalkacak ve daha gür görünecektir. Bu yöntemde mantık şöyle işliyor her kıl kökünün çevresini boya kaplayarak kalınlaştırdığı için haliyle gürlük oluşuyor. Bunu nasıl yapmalıyım diyenler için videosunu ekliyoruz.

Yapım Videosu

 

7.Bıyık Ekimi

Yukarıdaki yöntemleri uyguladınız sonuç alamadı iseniz son ve tek kesin çözüm yolu olan bıyık ekimi yaptırmalısınız. Kendi kıl kökleriniz bıyık bölgesine ekilerek yapılmaktadır. Bıyık ekimi içinde uygun donörünüz olması şarttı. Bu işlemin başarı oranı çok yüksektir ve ortalama %95 civarındadır. Seyrek bıyıklara ya da hiç bıyığı olmayan kişilere yapılabilmektedir. Saç ekimindeki birçok kural bu yöntemde de geçerlidir. Bu operasyonu saç ekim klinikleri yapmaktadır ama şuan her saç ekim kliniği yapmamaktadır. Garanti gürleştirme yöntemi denebilir.

 

Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Jiletle Her Gün Bıyıkları Kesmek Gürleştirir Mi?

Cevap 1: Bu durum çoğu kişi tarafından yanlış bilinmektedir çünkü sürekli olarak jiletle bıyıkları kazımak kıl sayısını ya da kıl kalitesini arttırmaz. Birçok kişi bu şekilde gürleştirme yapacağını düşünüyor ama bu zaman kaybından başka bir şey değildir. Böyle yapmak sadece kılların sertliğini arttırmaktadır.

 

Soru 2: Sarımsak Sürmek Bıyık Gürleştirir Mi?

Cevap 2: Saçkıran tedavisinde gerçek anlamda sarımsak işe yarıyor bazı kişiler saç dökülmesinde de etki ediyor diyor. Bıyık için etki etmemektedir. Sarımsağı boş yere kullanmayın çünkü tahriş ve kızarıklık yapar. Seyrek sakalda sarımsak işe yaramaz.

 

Bıyık Gürleştirme Yorumları

 

Bu konuyla ilgili deneyenler görüşlerini iletti. gerçek kişilerden alınan deneyimler aşağıdaki gibidir. Kişilerin düşünceleri olduğu gibi aktarıyoruz.

Kullanıcı açıklıyor: Biotin kesinlikle işe yarıyor deneyin görün faydasını. Solgar biotin kullandım her gün düzenli olarak ve de önemli miktarda kıllarım kalınlaştı gürlük oldu. Kesin çözüm tabiki bıyık ekimi ama çok seyrekliğiniz yok ise doğal yöntemler yeterli olacaktır.

Kullanıcı açıklıyor: PRP işe yarıyor diyebilirim ben baya faydasını gördüm eski oranla süper bir görünüm oldu bende en azından deneyin derim. PRP zaten kendi kanınızdan olan bir şey faydası olur zararı olmaz kesinlikle.

Kullanıcı açıklıyor: Yağları denedim ama istediğim sonucu alamadım diyebilirim diğer yöntemleri deneyeceğim inşallah fayda eder.

Kullanıcı açıklıyor: Saç mezoterapisi ve vitaminler işe yarıyor ama serumlar,ilaçlar işe yaramıyor denedim gördüm.

Kullanıcı açıklıyor: Doğal yöntemlerin birçoğunu kombine şeklinde uyguladım şimdi bıyıklarımın maşallahı var:)

 

Bir cevap yazın

Kapat