Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar,Uzama Süresi Ne Kadardır?

Yoğun bir araştırma yaparak iyi bir doktora saç ekiminizi yaptırdınız. Sırada en merak ettiğiniz şey doğal olarak ekilen saçlar ne zaman çıkar olacaktır. Birçok kişiyi yeni imajı için sabırsızlanır ve bir anca önce sonuca ulaşmak ister ama bir miktar sabretmesi lazımdır. Bu sürede ekilen saçları da koruması da çok çok önemlidir. Aksi takdirde hüsran yaşayabilir. Saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar diyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyup merakınızı giderin. Ayrıca vereceğimiz bilgilerle de süreci en doğru şekilde tamamlayın. İlk önce iyileşme süreci sonra da saçların şok dökülmesi ve saçların uzama devresi şeklinde olacaktır.

 

 

 

Saç Ekiminden Sonra Saçların Çıkma Süreci

 

1.Saç Ekiminin Yapılması ve İyileşmesi(15 gün)

 

 

Sorunsuz bir şekilde ekiminiz yaptırdınız peki ne olacak diye merak ediyorsanız süreci özetleyelim. İlk önce bu ekim yapılan ve ekim yapılmak için alınan saçların yerleri iyileşecek. Kişiden kişiye değişen sonuçlarla beraber ortalama 15 günde tamamen bu bölgeler iyileşiyor. Bu süreç biraz risklidir çünkü ekilen saçların yerine kaynaşma aşamasıdır. Bu on beş gün kritik dönem sağlıklı geçirilmezse sonucu çok kötü olabilir. Başınız herhangi bir darbe almayacak ve saçların yıkama işlemi doğru yapılacak. Ayrıca 15 günlük süreçte şişme ve kabuklanma görülecektir. Kafadaki şişlik 6-7 gün içinde bitecektir. kabuklanma ise yıkadıkça bu ilk evrenin sonuna doğru hiç kalmayacaktır. Bu evrede beslenmenize de dikkat edin çünkü saçlar beslenmenizden etkilenir. nakil yapılan saçları iyi beslerseniz daha iyi sonuçlar alırsınız. Ekilen saçın tam kaynama zamanı 13.-14.15. gündür. Bu günlerden sonra artık kritik dönem bitmiştir. Nakil yapılan saçlar kaynadı diye de her şey yapabilirsiniz anlamına gelmez bir müddet daha dikkatli olmalısınız.

 

2.Şok Dökülmenin(Geçici dökülmenin) Gerçekleşmesi( 30 gün)

 

 

Şok dökülmenin diğer adı geçici dökülmedir. Bu süreçte ekilen saçlar farklı bir  faza geçtiği için ani bir dökülme yaşarlar ama bu durum geçicidir. Dökülen saçlar tekrar sağlıklı bir şekilde çıkacaktır. Çoğu kişi bu aşama tedirginlik yaşarlar ama sakin olmalıdırlar gayet olağan bir durumdur. 15. günden sonra hafif şok dökülme başlar. 30. günden itibaren artık bu yoğunluk kazanır. 60. günde şok dökülme aşaması tamamlanır. Altmışıncı günden itibaren  saçlar uzayıp normal hal almaya başlar. Bu süreci hastaların çok büyük bir bölümü yaşamaktadır. Ortalama %85’i yaşamaktadır ama bu normal süreçtir. Yaşamayanlar daha iyidir demek yanlış olur.

Şok dökülme niçin ortaya çıkar?

Bu sürecin neden ortaya çıktığını çoğu kişi merak ediyor. bu süreç saçın büyüme döngüsünden kaynaklanıyor. Yani bir saç teli büyüme, duraklama ve dökülme denilen  3 evreyi yaşıyor. Saç nakli yapılan saç telleri de bu evreyi tersten yaşayıp dökülüyor ve daha sonra büyüyor. Yani bir nevi bu evre tersten devam ediyor. Kesinlikle endişelenecek bir evre değildir hemen hemen herkes bu durumu yaşamaktadır ve sonrasında saçlar çıkmaktadır.

Şok dökülmeyi etkileyen etmenler

-Bireyin saç telinin genetiği

-Saç köklerinin kendi döngüsü

-Saç deri tabakasının ince olması

-Saç köklerinin ekim sürecinden ne kadar süre beklediği

-Köklerin kaç derece sıcaklıkta bekletildiği

-Saç ekiminden sonra sürecin durumu ve devamı

-Saç nakli yapılırken saç köklerinin canlı kısmına temas edilip edilmediği

-Saç naklinden sonra beslenme ve stres durumu

-Sık bir greft saç ekiminin olması şok(geçici) dökülmeyi arttıran etmenler olarak sıralanabilir.

 

3.Saçların Uzaması ve Doğal Halini Alması( 8 ay- 1 yıl)

 

 

1 aylık süreç tamamlandıktan sonra şok dökülmede olduktan sonra saçlar artık uzamaya başlar. Yerine kaynayan saç telleri uzama sürecine başlar ve tüm ekilen saçların uzaması tamamlanması işlemi 8 ay ile 1 yıl sürede %100 olarak tamamlanır. Özet olarak uzama süreci şöyledir:

-1 aydan sonra şok dökülme tamamlanır, saç telleri uzamaya başlar.

-3. aydan itibaren saç tellerinin boyu uzar hafifte olsa bir görünüm ortaya çıkar.

-6. ayda artık kişiden kişiye değişmekle beraber ekilen saçların  %50 ile %70 arasındaki miktarı çıkmış olur. Herkes tarafından değişiklik net bir şekilde fark edilir.

-8. ayda nakil yapılan saçların %90’lık kısmı tamamlanmıştır. Bu süreden sonra çok az bir kısım daha çıkar. 8. ayda görünüm artık net bir şekilde ortaya çıkmıştır.

-1 yıl için %100 olarak tamamlanır. Normal saçlar gibi uzama sürecinde başlar. Görünüm net olarak ortaya çıkmıştır.

Ekim yapılan saçların çıkış süresini değiştiren etmenler

 • Saç köklerinin dışarıda durma süresi
 • Bekleme sırasında köklerin ne kadar soğuma işlemi yapıldığı
 • Hastanın vücut yapısı ve genetiği
 • Hastanın yaşı (gençlerde bu süreç daha kısadır.)
 • Kanalın açılma şekli(iğne yada diğer yöntemler)
 • Ekimden sonra biotin(b vitamini türü) gibi vitaminler almak.
 • Ekimden sonra minoxidil ve procapil gibi ürünler kullanmak bu süreyi hızlandırır ve saçların çıkış süresi kısalır.

 

4.Tam Görünümün Ortaya Çıkması ( 1yıl)

 

 

Bu sürecin sonu 1 yılın kapanması ile sonlanır. Bu süreler ortalama sürelerdir kişiden kişiye az miktarda değişiklik gösterebilir. 365 günden sonra görüntü son şeklini almıştır. Aynada gördüğünüz görünümde artık bir değişiklik söz konusu değildir. Görünümün güzel olması için yukarıdaki noktalara kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Bu dönemi daha çabuk atlatmak için neler yapılmalı;

 • Hekiminiz size özel bir şampuan tavsiye edecektir, bunu sürekli kullanın.
 • Hekiminizin önerisini alarak ek vitamin(biotin gibi) takviyeleri alın.
 • Beslenmenize daha fazla önem verin.
 • Alkol,sigara gibi zararlı alışkanlıkları bırakın. Ya da sıklığını düşürün.
 • Hekiminizin önermesi halinde saçı güçlendiren PRP uygulaması yaptırın.
 • Stres saça zarar verir. Bundan dolayı da stresten bu dönemde daha fazla uzak durun.
 • Saç köpüğü, jöle,wax,saç spreyi gibi şekillendiricileri mümkün olduğu kadar kullanmayın.

 

Ekimi Yapılan Saç Kaç Cm Uzar?

 

Çok fazla bu soruyu soran rastlıyoruz bu konuda detaylı bilgiler vererek sorunuza  cevap getirmiş olalım. Öncelikli olarak saçınızdan mı ekim yapıldı ya da sakal,göğüs,sırt,kol, bacak bölgesinden bu bilmek gerekir. Saçınızdan ekim yapıldı ise saçlarınız doğal yapısı ne kadar uzuyorsa aynı oranda uzayacaktır. Şayet donör bölge olarak sakal,göğüs,sırt,kol ve bacak kısmında ki yerlerden kullanıldıysa buradaki kıllar saç gibi uzamaz ve daha kısa kalır.

Bu Konuyla İlgili Sorulan Sorular ve Cevaplar

 

Soru 1: Saç ekiminden sonra şok dökülme olması iyi mi kötü mü?

Cevap 1: İyi ya da kötü olarak değerlendirmek doğru değildir. Şok dökülme yaşanmazsa süreç daha hızlı işler ve sonuçlara çabuk kavuşursunuz.

Soru 2: Ekilen saçlar ne zaman kalınlaşır?

Cevap 2: İlk başlarda biraz daha ince olarak çıkar, 4. aydan sonra kalınlaşma gerçekleşir.

Soru 3:Ekilen saçlar kaç günde tutar?

Cevap 3:Ekilen saçların tutma aşaması 13 gündür. Ortalama 14-15 günde tutma gerçekleşir.

Soru 4:Ekilen saçların tutmadığı nasıl anlaşılır?

Cevap 4: Bunun kısa sürede anlaşılması çok da kolay değildir. Süreç devam edip 6. Aydan sonra anlaşılabilir. Tam doğru anlaşılması içinde 1 yıl beklenmesi gerekmektedir.

Soru 5: Tepe bölgesine ekilen saçlar ne kadar sürede çıkar?

Cevap 5: Tüm bölgedeki ekilen saçlar aynı sürede çıkar, bazen tepe bölgesi biraz daha geç çıkabiliyor. 8 ay ile 1 yıl arasında tüm saçlar çıkmış olur.

 

 

 

Ekilen Saçların Uzaması Konusunda Yapılan Yorumlar

 

Bu konu ile ilgili saç ekim yaptıran kişiler aşağıdaki tecrübelerini paylaştı. Tecrübeleri ise şöyle;

Mehmet diyor ki: Saç nakli yaptırdıktan sonra ortalama 10 gün iyileşmesi sürdü ve şişlik indi. Bu süreden sonra şok dökülme oldu. Saçlarım 35. Günden sonra uzamaya başladı ve 6 ay içerisinde görünümüm ortaya çıktı. 6 aydan sonra ise 7. ayda bende süreç tamamlandı. Eskiye oranla güzel bir görünüm elde ettim. Beklentinizi aşırı derece yüksek tutmadan yaptırırsanız daha gerçekçi olur herkese tavsiye ederim.

Seyfettin diyor ki: Biraz tedirgindim acaba ne zaman çıkacak diye sabırsızlanıyordum. İnsan bir gün önce yeni görünüm elde etmek istiyor. 9. ayda bambaşka biri oldum gerçekten ayna da kendimi tanıyamadım bile. Ekilen saçların tamamının çıkma süreci 9 ayda tamamlandı bende ama 7. ayda büyük bir kısmı çıkmıştı. Bundan sonra bir miktarda daha çıkarak tamamlandı. Ekimden sonraki süreci sağlıklı atlatmanız çok önemlidir. Çok özen gösterin ki emekleriniz boşa gitmesin.

Emrullah diyor ki: başarılı bir operasyondan sonra ilk 2-3 gün biraz sıkıntılı geçiyor. Bundan sonraki 7 günde artık iyileşmeler gerçekleşiyor. Bu zaman zarfından sonra normal hayat devam ediyor. Yalnız saçlarım ne zaman uzayacak diye merak ediyorsunuz. Bende süreç hızlı oldu 6. ayda tamamlandı ayrıca pek şok dökülme de yaşamadım. Şok dökülme kişiden kişiye biraz değişebiliyor. Bende biraz daha hızlı tamamlandı süreç. Tavsiyem ekimden sonra önerilere uyun ve sürekli olarak saçlarınız koruyun.

 

Kadınlarda Saç Ekimi ve Fiyatları Hakkında Merak Ettikleriniz

Bir cevap yazın

Kapat