Saç Ekimi İşleminde Greft Ne Demek, Ne İfade Etmektedir?

Merhabalar diyerek sözlerimize başlayalım saç ekimi konusunda ne kadar ayrıntı var ise sitemizde hepsini bulabilirsiniz. Bununla ilgili birçok video,yazı,resimlerin en büyük kaynağı bizim adresimizdir. Bugünkü konumuz greft hakkında olacaktır. Greft nedir diye soran çok fazla kişi vardır ve birçok kişide ne anlama geldiğini yanlış bilmektedir. Bu konuda sizleri aydınlatarak saç ekimi greft hakkında her şeyi açıklayacağız. Operasyon yaptırmayı düşünen birçok kişi bu terimi sıklıkla duyar. Hatta birçok saç ekimi fiyatları buna göre yapılır. İşte bundan dolayı da bu ifadenin ne anlama geldiğini tam olarak anlamak gerekmektedir. Bu konu hakkındaki birçok detayları ise konumuzda yarıntılı bir şekilde anlattık.

 

Greft Nedir İfadesinin Ayrıntılı Anlatımı

 

Tıpın birçok alanında bu terim vardır ve doku anlamına gelmektedir. Yalnız saç nakli işleminde ise saçın arka bölgesinden yani donör alanından alınan her saç telinin içerdiği toplam kök sayısına verilen isimdir. Yani saç greftleri 1 kök, 2 kök, 3 kök, 4 kök hatta 5 kök bile bulundurabilir. İşte bundan dolayı da greft adını almaktadır. Yani 1000 greft 1000 saç kökü anlamına gelmez. Bu 1000 greft 3000-4000 greft anlamına gelebilir. İşte bundan dolayı da saç kökünden farklılık gösterir. İşte iki kulak arasından alınan her bir yapıya bu isim verilir ve saç ekim merkezleri buna göre fiyatlama yapılır. Şayet saç köküne göre fiyatlama yapılsa idi çok daha yüksek ücretler çıkabilmekteydi. Bundan dolayı da bu saç ekimi terimine göre saç ekim fiyatları belirlenerek daha doğru bir hesaplama şekli geliştirilmiştir. Greftler en fazla 5 saç kökü bulundurmaktadır en az da 1 saç kökü. Gretflerizin ne kadar fazla kök barındırırsa o kadar sık bir saç ekimi olacaktır bu da başarıyı arttıracaktır. Bazı doktorlar bu terimi saç kökü demeti olarak da ifade etmektedirler.

Örnek Verelim.

  • 3000 greft bir hastaya saç ekimi yapıldı.
  • Ortalama bu greftlerin 3’lü olduğunu kabul edelim.(hastadan hastaya değişiklik gösterir.)
  • 3000.3=9000 saç kökü ekilmiş olur.

 

Bu Konu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

  • 1 greft 1 ile 5 arası değişen saç kökü bulundurmaktadır.
  • 1 greftte ne kadar yoğun saç kökü var ise saç ekiminin başarısı o derece yüksek olmaktadır. Örneğin bir hastanın 4’lü 5’li greftleri mevcut ise bu 4 kat 5 kat saç teli yoğunluğu anlamına gelecektir bu da saç sıklığını arttıracaktır.
  • Fiyatlandırma bu terime göre yapılmaktadır. Birim fiyatı genellikle 1 TL’den başlamaktadır.
  • İlk resimlerde görülen bunun net ve canlı örneğidir, buna dikkat edin.
  • Bu yapı iki kulak arkasından çıkarılarak başın üst ve ön kısımlarına nakledilmektedir.
  • Bunun saç dokusu olduğu unutulmamalıdır.
  • Bu dokunun zarar vermeden ekilmesi çok çok önemlidir. Başarıyı arttıran bir diğer etmenlerden biridir.

 

Greft İle Saç Kökünün Ne Farkı Vardır?

 

Saç kökü teklidir bu kastedilir ama greft 1 kökte barındırabilir 5 kökte barındırabilir. Saçın arka kısmından alınırken tek tek çıkmaz. Bu şekilde saç demetleri şeklinde çıkar bundan dolayı da bu ismi almıştır. Yerinde ve ihtiyaç olduğu için bu isim geliştirilmiştir. Bu terime göre de saç ekimi fiyatları belirlenerek doğru bir mantık oluşturulmuştur. Birçok hastanın bunları saç ekimi yaparken sayma şansı yoktur ama bakarak ortalama ne kadar ekim yapıldığı anlaşılabilir.

 

Greft Çeşitleri Nelerdir?

 

Saç ekimi için greft çeşitleri sadece sayı anlamında olmaktadır. Tıpta başka yerlerde çeşitler daha farklı olabilmektedir. Saçta ise biz bunu sadece sayı olarak ifade ediyoruz. İşte sayı olarak çeşitler şu şekildedir;

-1’li olanlar

-2’li olanlar

-3’lü olanlar

-4’lü olanlar

-5’li olanlar

 

Bir Seansta En Fazla Kaç Greft Ekim Yapılabilir?

 

Bu konuyla bağlantılı olduğu için bu ayrıntıyı da ifade etmek istedik. Birçok kişi bu konuda yoğun sorular da sormaktadır.Bir seansta yani bir günde en fazla ortalama 3500 kadar saç teli ekilebilir. Bazı saç ekim merkezleri 5000-6000 dese de bunlar kesinlikle gerçekçi değildir. Ya da yapılan işlem çok üstünkörü olmaktadır. Bundan dolayı da ideal miktar 3500 grefttir. Size bir günde 5000-6000 gibi rakamlar saç ekeceğini söyleyen doktorlarda kesinlikle uzak durun. Şayet 5000-6000 gibi ekimler yapılacaksa bu iki güne bölünerek yapılmalıdır. Bu şekilde yapıldığında ortaya çok daha güzel bir sonuç çıkacaktır. Bu anlattığımız FUE yöntemi için geçerlidir zaten artık FUT yöntemi kullanılmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: 1 Greft Kaç Saç Telidir?

Greftler Donör Bölgeden (Başın Arkasından) Nasıl Toplanır?

 

Normal saç ekiminde 2 teknik vardır bunlar FUE ve FUT yöntemleridir ama artık sadece FUE yöntemi kullanılmaktadır. FUT yöntemi eski ve çok zor bir yöntemdir bundan dolayı da uygulanmıyor. Peki greftler donör bölgeden nasıl toplanıyor derseniz anlatalım. Başın arka tarafındaki saçlar dökülmemeye göre kodlandığı için burada saçlar mikromotor yöntemi ile titizlikle alınarak daha sonra başın üst kısmına ekilir. Mikromotor bir araçtır ve zarar vermeden saç tellerini sağlıklı bir şekilde alır. Bu alınan saç tellerinin yerinde herhangi bir iz leke felan kalmaz. Bu yöntemle alınan saç greftleri dökülen bölgelere doğru açıyla yerleştirilerek ekim işlemi bitirilir.

 

Greftler Hangi Koşullarda Saklanmalıdır?

 

Greftler ilk olarak başın arka kısmından toplanır daha sonra hemen ekim işlemine geçilmez. Çünkü tüm toplanıp bittikten sonra saç nakli(ekimi) işlemine geçilir. Bunun içinde greftler saklanmalıdır. Şayet doğru şekilde doğru yerde saklanmazsa saç ekimi yeteri kadar başarılı olmaz. Çünkü bu saç yapısı canlıdır ve canlılık özelliğini de kaybetmemelidir. Bekleme süresi mümkün olduğu kadar az olmalıdır. Soğuk yerde ve özel solüsyon içerisinde doğru şekilde muhafaza edilmelidir. Solüsyonun kalitesi de son derece önemlidir, bundan dolayı da kaliteli olanı kullanılmalıdır. Bunun yanında saklanılan ortam son derece temiz olmalıdır. İşte aslında saç ekimin başarısını belirleyen ayrıntılar bunlardır.

 

Saç Ekiminde Greftleme Diye Bir Şey Var Mıdır?

 

Greftleme nedir diye soruyorsanız bu saç naklinde yoktur. Bazı doktorlar kendilerine bu şekilde bir anlam yükleyebilir ama normal şartlarda böyle bir terim mevcut değildir. Bu terim kemik için çoğunlukla kullanılmaktadır. Daha çok diş hekimleri bu şekilde uygulamalar yapar. Saç için böyle bir durum söz konusu değildir diyerek duruma net bir şekilde açıklık getirelim. Tıptaki diğer alanlarda olan bu terim saç naklinde mevcut değildir.

 

Bu Konu İle İlgili Sorular ve Cevaplar

 

Soru 1: Saç grefti alınan yer nasıl iyileşir?

Cevap 1: Kendi kendine  gün içinde hızlı bir şekilde iyileşecektir. Bu bölgedeki dokunun kendini yenilemesi ile iyileşmektedir. Şayet iyileşmede zorluk olursa çeşitli kremler kullanılabilir.

Soru 2: 1 greft kaç saç teli bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap 2: Bu çok sorulan bir soru  1 saç teli ile 5 saç teli arasında değişmektedir. Yani her greft farklı kök saç bulundurur. Kimi 1’li, kimi 5’li, kimi 3’lü olmaktadır.

Soru 3: Saç ekiminde greftler nereden alınır?

Cevap 3: Başın arka kısımından yani iki kulak arkasından alınır. Bu bölge genetik olarak dökülmemeye kodlandığı için bu bölgeden alınır.

Soru 4: Saç ekimi sonrası greft kaybı olur mu?

Cevap 4: Doğru bir şekilde ekim yapılmazsa ya da doğru şekilde muhafaza edilmezse kayıp yaşanabilir. Kayıp oranı ne kadar en aza indirilirse başarı oranı da o kadar yüksek olacaktır.

Soru 5: Saç ekimi sonrası greftler dökülebilir mi?

Cevap 5: Normal şartlarda şok dökülme olacaktır ama bu durum şok dökülme ile karıştırılmamalıdır. Doğru beslenme olmazsa ve de ekim yapılan bölge korunmazsa dökülme olabilmektedir. Bunlardan dolayı da mümkün olduğunca dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Saç Ekiminden Sonra Yıkama Nasıl Yapılmalıdır?

 

Bir cevap yazın