Saç Ekimi Sonrası Yıkama Ne Şekilde Yapılmalı, Nelere Dikkat Etmeli?

Merhabalar diyerek bugün önemli bir konu hakkında daha sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Saç ekimine karar verdiniz ve yaptıracağınız merkezi seçtiniz artık bu işlemi yaptıracağınız günü bekliyorsunuz ya da yeni bu işlemi yaptırdınız. İşte dikkat edilmesi gereken ilk nokta saç ekimi sonrası yıkama olmaktadır. Bu nokta gerçekten çok ama çok önemlidir, çünkü birçok durum için temizleme yıkama işlemi şarttır. Bu işi doğru ve düzgün yapmadığınızda malesef yaptığınız tüm emekler boşa gidecektir. Bu durumun oluşmaması için tim detayları sizlerle paylaşarak bu durumu açıklayacağız. Saç ekiminden sonra yıkama işlemi evde rahatlıkla yapılacak kolay bir işlemdir sadece yapılması gereken doğru ve hassas yapılmasıdır. Şimdi de saç ekimi ilk yıkama dahil olmak üzere bu konu hakkında  detaylara hep beraber bakalım.

 

Saç Ekim Sonrası Yıkama Niçin Önemlidir?

 

 • Saç greftleri yani sizin deyiminizle saç kökleri henüz yerine kaynamamıştır bundan dolayı da yapılacak sert bir hareketle yerinden çıkacaktır ve artık bir daha saç uzamayacaktır.
 • Saç derisinde yoğun kabuklanmalar olacak bu da saç köklerine ve deriye zarar verebilir. Bu yıkama ile hem saç derisi hem de saç kökleri nefes alacak ve daha sağlıklı şekilde uzayacaktır.
 • Kabuklanmaları gelişi güzel temizleyemezsiniz bu kabukları doğru yıkama ile temizleyebilirsiniz bundan dolayı da yıkama işlemi önem taşımaktadır.
 • Saç köklerinin beslenmesi ve kalınlaşması içinde temizleme yani bu işlem çok önem taşımaktadır.
 • Doğru bir şekilde uygulanmazsa saç greftleri zarar görerek çıkmayacaktır, bu da çoğu zaman saç ekimini yapan doktordan şikayetçi olmak şeklinde yapılmaktadır.

 

Saç Ekiminden Sonra İlk Yıkama İşlemi

 

-ilk yıkama işlemi ekim yaptırdığınız merkezde yapılmaktadır. Ortalama 48 saat sonra ilk yıkama işlemi yapılıp hasta taburcu edilmektedir.

-Bu ilk işlem ortalama 1o dakika kadar sürüp size nasıl yapılacağı aşama aşama anlatılacaktır. Bundan sonra da siz her gün saçlarınızı bu şekilde yıkayacaksınız.

-İlk yıkama işleminde bebe şampuanı kullanılır genelde ya da bitkisel bir ürün tercih edilir. Bunun yanında yıkamadan önce bepanthol sürülür ve beklenilir. Bepantholun amacı deriyi yumuşatarak kabukların daha çabuk çıkmasıdır.

-Bepantholdan sonra ılık su ile kesinlikle sürtme işlemi yapmadan sadece kafa derisine hafif hafif bastırarak yıkanır.

-Yıkama işleminde su direk tazyikli bir şekilde kesinlikle tutulmaz. Hafif açılarak direk kafa derisine tutulmadan yıkanır. Bu şekilde kabuklar gider ve saç derisi nefes alır.

-Evdeki yıkamalardan bu çerçevede 15 gün boyunca yıkanmalıdır.

-Kurutma işlemini yaparken de kesinlikle havluyu sürtmek yok sadece hafif hafif bastırarak nemini alarak kurutuyoruz.

-Ekilen saçlar yeni yerlerine kaynama sürecinde olduğu için kesinlikle kurallara uyularak yapılmalıdır.

İlk yıkama videosunu da izleyin!

 

Saç Ekiminden Sonra Evde Yıkama İşleminin Adım Adım Yapılışı

 

İlk yıkamayı FUE yöntemiyle ekim yaptırdığınız merkezde yapılacaktır. Bundan sonra taburcu edilerek bu işlemi siz evde kendiniz yapacaksınız. Nasıl yapacağınız konusunda kafanızda tereddütler var ise bunu adım adım size anlatalım.

1.Adım:Ekim Bölgesini Yıkamaya Hazırlık

İlk olarak gerekli olan ekipmanları bir araya getirerek bu işlemi yaparken yorulmamanız olacaktır. Bunun için gerekli olan malzemeleri de sıralayarak işinizi kolaylaştıralım. İlk hazırlığı yapın daha sonra da uygulamaya geçeceksiniz.

Saç ekimi yapılan bölgeyi yıkamak için gerekli olanlar

Doğal bir temizleyici: Temizleyici olarak bebe şampuanı öneriyoruz. Çünkü bebe şampuanının içinde herhangi bir kimyasal madde yoktur zarar vermez kesinlikle. Bundan dolayı da en ufak riski düşünerek tercih yapın. Hatta çok garantici iseniz şampuan kullanmayın sadece su ve losyon kullanın.

Bepanthol losyon: Saçta kabuklanmanın yumuşatılarak kolay atılmasını sağlar. Aynı zamanda saçta ferahlık sağlar. Bunun yanında saç köklerini besleme ve temizleme özelliği de bulunur. Kullanılmasında yarar var es geçmeyin.

Kireçsiz ılık su: Suyun kireçsiz olmasında özen gösterin daha iyi olacaktır. Ayrıca sıcaklığı çok çok önemlidir. Ne soğuk olsun ne de sıcak. Sıcak ya da soğuk su ekilmiş saç greftlerine zarar verebilir bundan uzak durun. Temiz, kireçsiz, ılık su tercih edin. Suyu kesinlikle basınçlı yani tazyikli uygulamayın.

Pamuk havlu:Kurulama işlemi için çok önemlidir, pamuktan ve yumuşak olmasına özen gösterin. Saç kurutma makinası yerine havlu tercih etmenizi öneririz. Temiz olmasına çok dikkat edin, her gün aynı havluyu kullanmayın.

2.Adım: Losyonun Sürülmesi

Losyon neden sürülüyor ilk önce bunu açıklayalım. Losyon kabuklanma için sürülüyor daha çok. Bu kabukları yumuşatıp daha hızlı zamanda saç derisinden uzaklaştırmak için. Ayrıca saç köklerini de besleyip daha hızlı bir iyileşme de sağlıyor. Ayrıca saç köklerinde hafif kurumuş kanlarından temizlenmesine yardımcı oluyor. İnce bir tabaka halinde fazla kullanmadan hafif parmak hareketleri ile bastırarak kullanmanız yeterli olacaktır. Hem ekim yapılan bölgeye hem de saç köklerinin alındığı bölgeye uygulayın. Ortalama 15 dakika saçınızda kaldıktan sonra yıkama aşmasına geçebilirsiniz. Losyon olarak bepanthol öneriyoruz eczanelerde bulunuyor oradan alabilirsiniz.

3.Adım:Saçların Yıkanması

Hazırlık ve losyon aşamasından sonra asıl noktaya gelmiş bulunmaktayız. Bu adımda ters hareket yapmamaya özen gösterin.

 • Su sıcaklığı çok ılık olmalı ve kesinlikle rahatsız etmemeli
 • Su tazyikli olmayacak çok hafif akacak, sert hareketlerden kaçının.
 • Suyu bir noktaya dökmeyin hafifi hafif farklı bölgelere dökün.
 • Bepanthol losyon saçtan aktıktan sonra şampuanı elinize alın ve saçlara hafifçe sürün.
 • Şampuanı çok hafif bastırarak uygulayın kesinlikle sürtme hareketi yapmayın. Şampuanın bebe şampuanı ya da yüzde yüzde doğal şampuan olmasına özen gösterin.
 • Hafif hafif bastırıp şampuan saçınızda 3-4 dakika durduktan sonra yıkama işlemine geçin.
 • Yıkama işlemi sırasında hafif hafif kabuklarda dökülecektir.
 • Yıkama işlemini bir defa yapmanız yeterli olacaktır. Şampuan temizlendikten sonra kurutma işlemine geçebilirsiniz.

4.Adım:Saçların Neminin Alınması

Nemin alınması yani kurutma işlemidir. Yıkadıktan sonra illa su kalacaktır bunun kurutmanın yolu da havlu ve saç kurutma makinasıdır. Bu süreçte biz daha çok havlu ile kurutmanızı öneriyoruz.

Havlu ile kurutma yöntemi

Yumuşak bir havlu olması önemlidir, sert bir havlu saç köklerine zarar verebilir. Havluyu katlayarak hafif hafif bastırarak suyu alarak kurutma yapacaksınız. Kesinlikle normal sürtme yok, bunu yaparsanız yaptığınız emeğin hepsi boşa gider. Havluyu mümkün olduğu kadar az bir şekilde kullanarak işlemi bitirin.

Saç kurutması makinası yöntemi

Saç kurutma makinası da diğer bir alternatiftir. Bu yöntemi tercih ediyorsanız dikkat edeceğiniz durumlar vardır. Saç kurutma makinasını direk ve çok yakın bir şekilde saçınıza tutmayın. Uzaktan ve hafif ucu farklı noktayı gösterecek şekilde tutun. Çok ılık sıcaklıkta çalıştırın ve en düşük seviyede olmasına özen gösterin. Mümkün olduğu kadar kısa kullanın. Normal zamandaki gibi uzun kurutma işlemi kesinlikle yapmayın.

 

Saç Ekiminden Sonra Normal Yıkama Ne Zaman Yapılır?

 

Saç ekiminden kaç gün sonra normal yıkama yapılır bu soruyu soran çok fazla ki vardır. Bunun cevabını net bir şekilde verelim. Bazı doktorlar 10. günden sonra normal yıkama şekliniz nasılsa dönebilirsiniz. Bazı doktorlar da risk almamak için 15. günden sonra normal yıkama şekline dönmeyi tavsiye ediyor. 15. günden itibaren normal saç yıkamanıza dönebilirsiniz. 15. günden sonra saç ekiminden önce nasıl saçlarınızı yıkıyorsanız aynı şekilde yıkayabilirsiniz. Bu zamandan sonra artık saç kökleri yeni yerlerine kaynamıştır, ne yapsanız da artık yıkama şekli olarak sorun olmaz. Ellerinizi sürterek de ve her şekilde yıkayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Saç Ekimi Kaç Günde İyileşir?

 

Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

1.Saçlarınıza elinizi sürterek yıkamayın. Yani önceki saç yıkama rutininiz değişecek. Elinize sadece hafif bastırarak saç derinizi yıkayacaksınız.

2.İlk saç yıkama işlemini saç ekim merkezinde yaptırın. Fue yöntemiyle eken yerlerde bu işlemi merkez kendi yapması gerekmektedir.

3. İlk 15 gün günde 2 defa olmak üzere her gün saçlarınızı yukarıda anlatılan yöntemle yıkanmalıdır. 15 günden sonra ise eskiden saçlarınızı nasıl yıkıyorsanız ona dönülebilir.

4.Jöle,sprey,wax,şekillendirici, gibi ekstra saç ürünlerini kesinlikle kullanmayın.

5.Bebe şampuanı kullanın losyon olarak bepanthol losyonu tercih edin.

6.Losyon ekim yapılan bölgeye ve donör(saç kökü alınan yer) alanına güzelce sürün ve en az 15 dakika saçınızda kalsın.

7.Saçlarınızın nemli kalmamasına özen gösterin bunun içinde temiz bir havluyu katlayarak hafif hafif bastırarak kurutma işlemini yapın.

8.Bazı doktorlar 10. günden itibaren normal yıkama şeklinize dönebilirsin diyor ama biz risk olacağı için 15. günden sonra normal yıkama şeklinize dönebilirsiniz diyoruz.

9.Bu süreçte kullandığınız havlu ve diğer materyallerin temizliği enfeksiyon riski olmaması açısından önemlidir.

10.Saçlarınızı çok uzun yıkamanıza gerek yok şampuanladıktan sonra hızlı bir şekilde durulayarak temizlenmesi yeterli olacaktır.

 

Konu İle İlgili Tüm Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Saç ekiminden sonra günde kaç kez yıkamalı?

Cevap 1: Günde 1 defa ya da en fazla 2 defa önerilmektedir. Bizim size önerimiz 1 defa olacaktır.

Soru 2: Her gün yıkama yapılmalı mıdır?

Cevap 2: Her gün yıkama yapılması kabukların gitmesine yardımcı olur. 15 gün boyunca her gün yıkama öneriyoruz. 16. günden itibaren eski normal saç yıkama düzeniniz nasılsa ona geri dönebilirsiniz.

Soru 3: Kabuklar dökülmüyor ne yapmalıyım?

Cevap 3: Kabuklar dökülmüyorsa biraz daha bol bepanthol losyon kullanın ve de başınızda daha fazla dursun bu şekilde daha iyi yumuşayacaktır ve kabuklar dökülecektir.

Soru 4: İlk yıkama ne zaman yapılır?

Cevap 4: 2. günden itibaren bu işlem yapılmaktadır. Duruma göre ufak değişiklikler yapılabilir.

Soru 5: 1 ay sonra yıkama nasıl olmalıdır?

Cevap 5: 1 ay içinde ekilen saçlar artık yerine kaynamıştır, normal yıkama şekliniz nasılsa aynı şekilde devam edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Protez Saç Kullanan Ünlüler ve Fotoğrafları

Bir cevap yazın