Saç Ekimi Sonrası Sigara İçilebilir Mi? Etkileri Nelerdir?

Dünya genelinde ortalama 1 milyara yakın kişi sigara bağımlısıdır. Bu rakam Türkiye’de ise 18 milyon civarındadır. Sigaranın vücudumuz için çok fazla zararlı etkisi vardır. Bu etkiler birçok sağlık problemine hatta ölüme bile yol açmaktadır. Peki saç ekimi yapacak hastalarımız için durum ne? Saç ekiminden sonra sigara kesinlikle kullanılmamalıdır. Saç nakli için birçok zararı olduğu için sigaraya karşı hastalar uyarılmaktadır. İçerisindeki zararlı maddelerin olması ve saç yapısına zarar verdiği için kesinlikle kurallara uyulmalıdır. Uyulmadığı takdirde sonucun olumsuz olma ihtimali bulunmaktadır. Hatta şunu söylememiz de doğru olur, ekim yapılmayan hastalar bile sigaradan dolayı saç sorunları yaşayabilmektedir. Sağlıklı saç görünümü istiyorsanız bu ürünü içmemelisiniz. Çünkü birçok kişide saç dökülmesine sebep olduğu da bilinmektedir. Şimdi de diğer detaylara bakalım.

 

 

 

Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Sigarayı Bırakmalı Mıyım?

 

Birçok kişi saç ekimi yaptırmadan neler yapmalıyım, hayatımda ne gibi değişiklik olmalı diye soruyorum. Bu operasyonu yaptırmadan öncede dikkat edilmesi gereken noktaların başında sigara geliyor. Saç nakli yaptırmadan 1 hafta önce sigara kullanmayı bırakmalısınız. Bu durum başarı oranını arttıracaktır. Yani sadece sonrası için değil öncesi içinde bu yapılmalıdır. Çünkü saç köklerine ve saç yapısına zarar verdiği için içilmemeli ifadesinin altı çiziliyor.

 

 

 

Saç Ekimi Sonrasında Sigara İçilmemeli Mi, Ne Kadar Süre Bırakmalı?

 

Evet öncesi ve sonrası sigara içilmemelidir. Saç köklerin tutması ve büyümesi gibi durumlara zarar verdiği için hekimler kesinlikle uzak durulmalı diyor. Bu yapının içerisinde nikotin,bütan,kadmiyum,polonyum,katran,karbon monoksit,arsenik ve daha birçok zararlı madde vardır. Bu zararlı maddeler saç kim operasyonu sonrası iyileşmeyi de çok fazla zorlaştırmaktadır. Hal böyle olunca da kullanılması önerilmemektedir. Ekim yapıldıktan sonra 7-8 ay sigara kullanılmamalıdır. Çünkü bu dönem saçların uzama dönemidir. Birçok tiryaki bu süreyi çok uzun bulmaktadır, bunun içinde önerimiz içseniz bile çok çok az düzeyde için. Yani sigara kullanımını azaltın. Özetle bu işlemden sonra 10 gün kullanmayın, sonraki süreçte 7-8 ay sigara kullanımını minimal düzeye çekin.

 

 

 

Sigaranın Saç Ekimi İçin Zararları Nelerdir?

 

  • Kan içerisindeki oksijen miktarının düşmesine sebep olduğu için saç köklerine taşınacak oksijen miktarı da düşer. Bu da saç kökünü olumsuz etkiler.
  • Yaraların ve kanamaların geç iyileşmesini neden olur. Çünkü bu içecek hücre yenilenmesini azaltmaktadır.
  • Vücuttaki kan dolaşımı üzerine ciddi etkileri vardır. Kan dolaşımının sorunlu olması saç köklerinin beslenmesini azaltacaktır, bu da ciddi bir zarar olarak geri dönecektir.
  • Saçların deriye kaynama sürecinde yeterli besin ve oksijen alımını azalttığı için ekilen greftlerin birçoğunun tutmamasına neden olur.
  • Kanın basıncını arttırma özelliği vardır, o da böyle bir operasyon için risk anlamına gelmektedir.
  • Birçok ameliyat öncesi risk taşıdığı için günler öncesinden hastalar uyarılır. Bu operasyonda da lokal anestezi olduğu için kanın pıhtılaşmaması gibi etkiler doğurabilir.
  • Lokal anestezi işlemini kullanmayanlara göre en az 3-4 kat daha da zorlaştırmaktadır.
  • Ekilen saç tellerinin iyi beslenemediği için yeterli kalınlığa ulaşamamasına neden olur.
  • Saç nakli yapılan köklerin yerine kaynama süresini uzatabilir.
  • Donör bölgenin eski görünümüne alması ve saçların tekrar çıkmasını geciktirebilir.

 

 

 

Hastalar İçin Önemli Uyarılar

 

1.Saç nakli öncesinde ve sonrası mümkün oldukça çok yoğun sigara içilen yerlerde durmayın.

2.Saç nakli yaptıracağınız kesinlikle sigara kullanmayın.

3.Bu operasyondan 7 gün öncesi sigarayı bırakın ya da çok azaltın.

4.Saç ekiminden sonra 10 gün süreyle bu tütün ürününü içmeyin.

5. Saç ekim işleminden sonra 7-8 ay mümkünse sigara hiç kullanmayın ya da mümkün oldukça azaltın. Azaltamıyorsanız da bıraktırma ürünlerden yardım alın.

İlginizi Çekebilir: Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki Yasak Mıdır?

 

Bu Konu İle İlgili Videomuz

 

Bir cevap yazın