Saç Ekimi Sonrası Şişlik Neden Olur,Ne Zaman Geçer?

Saç ekim portalı olarak uzman saç ekim doktorlarımız tarafından en doğru bilgileri sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Bugünkü konumuz saç ekimi sonrası şişlik hakkında olacaktır. Bu saç nakli operasyonunu yaptırdıysanız kafa derisinde ve yüzde şişlik olması kadar doğal bir şey yoktur. Saç ekiminden sonra yüz şişmesi ve kafa derisinde şişme hemen hemen her hasta görülmektedir. Bu şişlik saç ekiminin tamamlandığı anda başlıyor ve ortalama 4-5 gün devam etmektedir. Operasyon sonrası ilk gün daha fazla olmak da iken her geçen gün gittikçe azalıp tamamen sonlanmaktadır. Yalnız bu şişme düzeyini çok abartmamak gerekir, çünkü çok fazla miktarda değildir. Genellikle de yüz,alın,göz,kafada meydana gelmektedir. Bu ortaya çıkan sürecin doğal bir gelişimi olarak düşünebilirsiniz. Sonuçta basit bir operasyon ama yine hafif kan akmalar,şişlikler,yaralar ve kabuklanmalar gibi durumlarla karşılaşacaksınız. Yazımızın devamında şişlikler neden olur,ne zaman geçer ve geçmesi için neler yapılabilir gibi detayları paylaşacağız.

 

 

 

Şişliklerin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

 

Şişlik yani ödem bunun birden çok sebebi bulunmaktadır. Bu ödemin temel çıkış noktası ise saç ekimi işlemi yapılmadan önce başımızın derisine verilen serumdan kaynaklanmaktadır. Bu serumun kafa derisine enjekte edilmesinin temel sebebi ise donör bölgesinden alınan saçların kafanın üst kısımlarına kolay bir şekilde yerleştirilmesidir. Bu serum enjekte edilmese kafa derisinde yumuşama olmaz ve ekim işlemi çok zorlaşır. İşte bu enjekte edilen serumlardan dolayı da şişlik yani ödem oluşuyor.

 

 

 

Saç Ekimi Sonrası Şişliğin Alın,Ense,Göze ve Yüze Yayılması

 

İlk olarak kafa derisinde ortaya çıkıp az az alın,ense, göz ve yüze yayılmaktadır. Yalnız bu durum herkes aynı şekilde olmamaktadır. Yani şişlik bazı kişilerde sadece kafa derisinde kalmaktadır, bazı kişilerde de yüze,göze,alna,enseye yayılmaktadır. Genellikle çoğu kişi bu durumu hafif düzeyde yaşar ve geçer. istisna da olsa biraz yoğun yaşar ama olağan durumdur endişeye kapılmanıza gerek yoktur.

 

 

 

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

 

Bu durum ne kadar sürecek diye yakınabilirsiniz. Hemen ne kadar süreceği ile ilgili bilgi verelim. Bu bilgiye göre de gerekli tedbirli alın. Bu şişlik ortalama 4-5 gün kadar sürüp bu süreden sonra tamamen geçecektir. Bu ödemi biraz hızlı atmak süreyi kısaltmak sizin elinizdedir. bunun içinde aşağıda sizlere bait ipuçları verdik bunları uygulamanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekecektir: Saç Ekimi Sonuçları

 

 

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Nasıl Geçer?

 

Şişlik saç ekiminin yan etkisi olarak düşünülebilir. Bu durum zamanla azaltılmazsa enfeksiyona kadar gidebilir. Ayrıca çok uzun sürmesi çok fazla rahatsız eder. İşte bu durum için alacağımız önlemler;

  • Uyuma esnasında boynunuzun altına birkaç yastık alıp kafanızı yüksekte olsun. Bu önlem şişkinliği azaltır ayrıca ekilen saçların sürtünme dolayı zarar verme riskini azaltır.
  • Ödemi ve iyileşme sürecini hızlandırmak için çok ağır etkinliklerden uzak durun.
  • İlk 5-6 günde aspirin ve ibuprofen  kullanmayın. Çünkü bunlar kan inceltici ilaçlardır ve ödem yapar.
  • Ödem azaltıcı ilaçlar mevcuttur, bunları doktorunuz size reçete edebilir. bunları kullanırsanız da kısa sürede iyileşme sağlayacaksınız.
  • Mümkün olduğu kadar sıvı tüketin, ortalama 2 litre su için günde. Sıvı alımı şişkinliğin giderilmesini kolaylaştıracaktır.
  • Kenalog, Medrol ve Triamsinolone gibi çok düşük bir steroid miktarı alın ve kafadaki şişliğin giderilmesi sağlayacaktır. Bu steroidler enjeksiyon şeklinde verilir.,şişliği ortadan kaldırmak için kortikosteroidler de verilebilmektedir.
  • Şiş olan bölgelere 2 saar arayla buz uygulaması yapabiliriniz. Buz uygulamasını bu ödemi azaltacak ve kısa sürede sonlandıracaktır. Yalnız soğuk kompres yaparken ekim yapılan alana değdirmeyin o bölgeye kesinlikle uygulamayın.

 

 

 

Videolu Anlatımımızı da Kesinlikle İzleyin!

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap vereceğiz. Bizi takip etmeye devam edin,yeni bir konuda görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın