Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk Neden Olur,Ne Zaman Geçer?

Tüm herkese merhabalar diyerek bugün konumuza giriş yapıyoruz. Saç ekim doktoru olarak bu satırları en doğru şekilde sizlerle paylaşıyorum. Saç ekim sonrası uyuşukluk ne zaman geçer sorusunu sıklıkla soruyorsunuz bu konuda en doğru bilgileri yaşadığımız tecrübeler şeklinde paylaşacağız. Saç ekimi sonrası uyuşukluk yani hissizlik hali yaşanan bir durumdur. Yalnız bu durum tamamıyla geçicidir. Birçok kişide değişen zamanlara göre iyileşmekte ve bu durum ortadan kalkmaktadır. Yalnız zaman uzadıkça tedirgin olma hali ortaya çıkıyor bu da son derece normaldir. Her bireyin cilt yapısı farklı olduğu iyileşme zaman alabiliyor. Saç ekimi yapıldıktan sonra ilk günlerde lokal anestezinin etkisi ile durum pek de anlaşılmamaktadır. Sonraki süreçte ise bu his kaybı hali kişiyi meraklandırmaktadır. Şimdi de bu konuda hakkında diğer detaylara bakalım.

 

 

 

Tam Olarak Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk(Hissizlik) Nedir?

 

Bu durum saçın üst tarafında (ekilen bölgede) ve donör bölgede olmaktadır. Bu iki noktada uyuşukluk halinin ortaya çıkması olarak tabir edilmektedir. Yani herhangi bir tepkide hissizlik ve yeterli tepki durumu oluşmamaktadır. Bazı kişilerde bölgesel bazı kişilerde de bu alanların tamamında görülebilmektedir. Aslında belirli ölçülerde bu durumun oluşması son derece doğaldır. Çünkü işlem gereği bu şekilde bir yan etki ortaya çıkabilmektedir. Bu da belirli zaman sürecinde azalıp kaybolmaktadır.

 

 

 

Uyuşukluğun Ortaya Çıkmasının Nedenleri

Bu duruma sebep olan bazı noktalar vardır. Bundan dolayıda uyuşukluk ortaya çıkmaktadır. İşte bu durumun sebepleri;

  • Lokal anestezi ile bu operasyonun yapılması
  • Fue yöntemi ile operasyonun yapılması
  • Kafanın dar bir alanında çokça işlem yapılması
  • Saç köklerinin iğne ile alınması ve iğne ile ekilmesi
  • Deride meydana gelen deformasyonlar ve etkileri
  • İlaçların etkisi ve bunların vücuttan atılmasının zaman alması
  • Kafa derisine ilaçların enjekte edilerek uygulanması

Bu yukarıda saydıklarımızdan dolayı bu durum ortaya çıkmaktadır. Yalnız bünyeye göre değişen farklılıklar mevcuttur.

 

 

Bu Durum Ne Kadar Sürede Geçer?

 

Operasyon sonrası bu yoğun bir şekilde kendini gösterir ama zaman ilerledikçe derecesi azalır ve hafifler. Birçok kişide zaman konusu değişiklik göstermektedir. Yani net kesin ve ortalama şu kadar zamanda geçer demek mümkün değildir. Saç ekimi sonrası uyuşukluğun tam olarak geçmesi 2 ayı bulmaktadır. Bu süre bazı kişilerde daha hızlı gerçekleşip 1 ayda da geçebilmektedir. Bazı kişilerde de 6 aya kadar devam edebilmektedir. Uzun sürdüğünde tedirgin olmayın bu durumları aklınızda bulundurun. Bunun yanında saç ekiminin ilk günleri hissizlik etkisini çok yoğun hissedersiniz zaman geçtikçe iyileşme oldukça hafifler ve iyileşir. Lokal bölgelerde de bu etki görülebilmektedir. O bölge daha fazla lokal ilaca maruz kaldıysa diğer bölgelere göre geç iyileşebilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Neden Olur,Ne Zaman Geçer?

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Sebebi Nedir,Çözümü Nasıldır?

 

Uyuşukluğun Hızlı Bir Şekilde Geçmesi Neler Yapılmalı?

 

1.Saç ekimi sonrası mümkün olduğu kadar tüm kurallara riayet edilmeli.

2. Bol su içilmeli ve bol sıvı tüketilmeli ve de dengeli düzenli beslenilmelidir.

3.Saçı yıkama sırasında bepathen bol bol kullanılmalı ve saç derisi rahatlatılmalıdır.

4.Bu durum kafaya takılmamalı ve unutulması sağlanmalıdır.

5.Darbelere ve etkilere karşı dikkatli olunmalı ve doğru pozisyonda uyulmalıdır.

Bu saydıklarımız kesin tedavi yöntemi değildir ve kesin tedavisi de yoktur. Bunlar yardımcı önlemlerdir etkili olmaktadır.

 

Bir cevap yazın