Saç Ekiminden Sonra Kaç Gün Sırt Üstü Yatılır?

İlk başta nasıl,nerede ve kime saç ektirmeliyim diye düşündünüz ve kararınızı verdiniz. Karar verdikten sonra da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bu noktalara dikkat edilmezse yapılan emekler boşa gidebilir. Bunun içinde saç ekiminden sonra yatma pozisyonunuz da biraz farklı olması gerekmektedir. Ayrıca bu işlemden dolayı iki üç gün dinlenmek isteyip uyumak isteyeceksinizdir. Kafanız arkasında(donör bölgede) ve üst bölgede işlem yapıldığı için başınızı ve vücudunuzun konumu uyurken nasıl olmalı diye merak etmeniz doğaldır. Saç ekimi yaptırdıysanız sırt üstü uyumalısınız. Sırt üstü uyuma yaptığınızda ekim bölgesinin zarar görme ihtimalini en minimale indirmiş olursunuz. Diğer yatış şekillerinde sürtünme ihtimali olacağı için zarar verme olasılığı artmaktadır.

 

 

 

Kaç Gün Süre Sırt Üstü Yatılmalıdır?

 

Yatış şeklimiz önem taşımaktadır. Çünkü ekilen saçlar yerine kaynamamıştır ve müdahale durumlarında zarar görebilir. Bunun içinde ortalama 10 gün ama garanti olsun diye 14 gün sırt üstü şeklinde yatılmalıdır. Kesinlikle yüz üstü ve yan yatma durumu olmaması gerekmektedir. Sırt üstü yatışta donör bölgesi(ekim için saç alınan bölge) kesinlikle herhangi bir zarar görmez. İlk günlerde sürtünmeden dolayı hafif acıyabilir ama kesinlikle herhangi bir sorun teşkil etmez. Diğer uyuma şekillerinde ekim yapılan başın üst bölümü yastığa sürtünüp köklere zarar verebiliyor bunun için önermiyoruz. 14 günden sonra ekilen saçlar yerine kaynadığı için nasıl uyursanız uyuyun herhangi bir sorun teşkil etmez.

 

 

 

İlk Günler Uyurken Doğru Yastık Seçin

 

Yukarıda resmi de olan U yastık kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu yastık tarzı özellikle üst bölgelerde ekim yapılan saçların sürtünmeden dolayı zarar görmesini önler. Kullanan kişiler çok rahat etmekte ve daha rahat uyumaktadır. Ense bölgesinden ilk günlerde çok hafif kan sızıntıları olabilir,bundan dolayı da yastığınız kirlenebilir.

 

 

 

Hangi Pozisyonda Yatılmalıdır?

 

En doğru pozisyon sırt üstü yatmak olacaktır. Yan ve yüz üstü yatmak ise çok sakıncalıdır. Onun içinde sırt üstü yatmanızı öneriyoruz. Sırt üstü yatma durumunda da tepe bölgeye biraz hassasiyet gösterilmelidir. Çünkü bu bölgenin sürtünme durumu az da olsa vardır.

 

 

 

Saç Naklinden Sonra Yan Uyusam Zararı Olur Mu?

 

Yan yatma pozisyonu şişkinlik riskini arttırmaktadır. Ayrıca kafa basıncını da artırabildiği için ekilen köklere zarar verebilir. Bunun için 14 günlük sürede bu şekilde uyumamalısınız. Uzun süre gözlem yapıp edindiğimiz  en doğru bilgiler diyebiliriz. Tavsiyelerimize uyduğunuz takdirde bu sıkıntılı süreci en iyi bir şekilde tamamlayacaksınız.

 

 

 

Ekimden Sonra Uyuma ve Ense(Donör) Bölgesi

 

Ense bölgeniz uyuma pozisyonundan hiçbir şekilde zarar görmez. İlk günler sadece hafif yanma olabilir ama sonraki günler bu da hızlı bir şekilde geçecektir. Üst bölge yani saç nakli yapılan bölge daha önemli olduğu için ense bölgesindeki küçük ağrılara katlanılmalıdır. Uyurken de dikkatli olunmalı ve ani hareketler yapılmamalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Neden Olur,Ne Zaman Geçer?

 

Sonuç Olarak

 

  • İlk günü  mümkün olduğu kadar koltukta geçirmeye çalışın.
  • Sırt üstü pozisyonda uyumalısınız. (2 hafta)
  • 14 günden sonra nasıl istersen o şekilde yatabilirsiniz.
  • U yastık kullanırsanız bu süreci çok daha kaliteli geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın