Toppik Saç Döker Mi, En Doğru Cevaplar?

Son günlerde en sık sorulan soruların başında toppik saç döker mi sorusu gelmektedir.Bu konu hakkında toppik saç tozu saç döker mi diye endişe duyan çok kullanıcı da vardır. Bu konuya açıklık getirerek endişelerinizi de gidermek istiyoruz. Toppik seyrek saçlardaki açıklığı hızlı şekilde gidererek hoş bir görünüm sağlıyor. Kullanımı pratik olması ve hızlı şekilde saçlara sık bir görünüm vermesinden dolayı son yıllarda kullanımı artmaktadır. Birçok erkek artık bu saç tozunu kullanmaktadır. Kullanan birçok kişi acaba saç dökülmesi yapar mı diye tedirginlik yaşamaktadır. Bu durum hakkında size en doğru bilgileri vermeye çalışacağız. Bu satırları yazan kişi olarak şunu ifade edeyim ortalama 6 yıldır toppik kullanan bir kişi olarak da bu durumu daha net açıklayacağım.

 

Toppik Saç Döker Mi?

 

Genel anlamda genetik saç dökülmesi gibi bir saç dökülmesi yapmamaktadır. Bu durum net bir şekilde bellidir. Yani genetik kaynaklı saç dökülmesi ciddi bir durumdur her gün ortalama 150-200 saç teli kaybı olmaktadır. Toppik genetik saç dökülmesi gibi bir durum kesinlikle oluşturmuyor. Yalnız saç köklerini uzun süre kapattığı için ve saç köklerini havasız bıraktığı için bir miktar saç dökülmesi etkisi yapma ihtimali vardır. Bu durum ise çok daha minimal ölçülerde saç dökülmesi yaptığını düşünüyoruz. Yani uzun süre saçlarında toppik bulunduranlar da saç kökleri hava almadığı için saç kaybı az miktarda olabilmektedir. Bazı kişiler ise bu durumu saç dökülmesini hızlandırıyor şeklinde yorumlamaktadır. Yalnız çok dar alanlarda saçlarında toppik kullananlarda saç dökme etkisi neredeyse yok denecek kadar azdır. Çünkü diğer bölgelerde saç kökleri hava aldığı için ve çok az noktada kullanıldığı için bu durumun oluşması son derece azdır. Saçlarındaki toppiği her gün yıkayan ve kısa süreli kullanan kişilerde saç dökülmesi yapma ihtimali son derece azalmaktadır. Yani sonuç olarak saç dökme ihtimali az düzeyde de olsa vardır bu durumun oluşması birazcık kişinin kullanımına bağlıdır. Ayrıca herkeste saç dökülmesi yapacak diye de kesin net bir kural yoktur. Bu konuda bilgi kirliliği çok fazladır bundan dolayı en doğru şekilde bilgilendirme yapmaya çalışıyoruz.

 

Toppik Saç Dökülmesi Hakkında Öneriler

 

 • Saç dökülme durumu oluşturma ihtimali vardır ama çok az düzeyde saç dökülmesi yaptığını bilinmelidir. Doğru kullanımda saç dökülme ihtimali ortadan kaldırılabilir.
 • Toppik kullanılıyorsa günlük yıkanmalıdır ve de kısa süreli kullanılmalıdır. Bu şekilde saç derisi hava alacak saç kaybı olmayacaktır.
 • Saç tozu terleme yapıp ve saç köklerini uzun süre havasız bıraktığı için saç dökme ihtimali oluşturmaktadır. Bu durumun açıklaması budur.
 • Doğru ve kısa süreli kullanımlarda saç dökme ihtimali sıfıra kadar inecektir.
 • Toppik saç dökülmesi yapsa da bu genetik saç dökülmesi gibi bir durum oluşturmamaktadır. Toppik kaynaklı saç dökülmesi çok daha hafif düzeydedir.
 • Toppik kaynaklı saç dökülmesi sorunununda eskiye geri dönme ihtimali vardır. Yani toppik kullanımını bırakınca saçlar geri çıkabilmektedir. Genetik kaynaklı saç dökülmesinde saçlar geri çıkmaz ama bu durum farklıdır.
 • Sadece tepe bölgesinde saç tozu kullanmak saç kaybını minimale indirecektir.
 • Saçlarınızdaki seyreklik az düzeyde ise toppik yerine saç ekimi yaptırmanızı öneririz. Uzun vadede saç ekimi hem daha ekonomiktir hem de sizi günlük olarak yükten kurtarır.
 • Günlerce toppikin saçta kalması saç dökülme durumunu ortaya çıkarmada etkili olmaktadır.
 • Saç tozu ile beraber sprey, jöle, wax gibi maddeleri kullanmanız ve de saçta uzun süre kalması saç kaybını arttıracaktır.
 • Özel günlerde ve ara ara kullanmak saç dökülmesi oluşturmamaktadır. Düğün, nişan, özel toplantı ve fotoğraf çekimi gibi durumlarda bu ürünü kullanmak saç dökülmesi yapmaz.
 • Saç dökülmesi oluşturması için aylarca kullanılması gerekmektedir. Kısa süreli ve ara ara kullanılması saç kaybı yapmaz.
 • Toppik mevcut saç dökülmesine olumlu, olumsuz bir etki de yapmaz. Genetik kaynaklı saç dökülmeleri normal şekilde seyrine devam edecektir.
 • Bu tozun saç çıkarma gibi bir etkisi de kesinlikle söz konusu değildir. Bu durumu da soranlar olduğu için özellikle belirtelim istedik.
 • Saç ekimi yaptıran kişilerinde saç ekiminin üzerinden 4 ay geçmeden toppik kullanmaması gerekmektedir.
 • Toppik yerine kalıcı çözümler aramak daha doğru olan yaklaşımdır. Minoksidil, finasterid gibi saç dökülmesinde etkili ilaçları kesinlikle kullanmayı deneyin. Saç ekimi önerisi düşünülebilir. Ayrıca saç dökülmenizin kaynağı araştırılıp saç dökülmenizi durdurabilirsiniz.
 • Toppik birazcık ekstra bir durum için kullanılması gereken kısa süreli çözümdür.
 • Gün içerisinde terlemeden dolayı akmasa bile saçta hafif açılmalar ortaya çıkarabilir. Bu duruma dikkat edin.
 • Saç derisinden zor çıkmaktadır hatta banyo yapsanız dahi kalıntılar az düzeyde de kalmaktadır. Bu duruma dikkat edin.

 

Toppik Sprey Saç Döker Mi?

 

Sprey ve toz formu vardır. Bu iki formda aynı etki oluşturmaktadır sadece kullanım şekli değişmektedir. Yukarıda söylenenlerin hepsi sprey içinde geçerlidir. Sprey formu biraz daha saçta yağlanma yapabilmektedir bu durumda saç kaybı ihtimalini birazcık arttırmaktadır. Bu noktalara dikkat edildiğinde ise saç dökülme ihtimali oluşmayacaktır. Ayrıca saç tozlarının kaliteli olanını kullanmakta çok çok önemlidir. Kalitesiz Çin ürünleri kullanmak saç dökülme ihtimalini çok çok artıracaktır. Kaliteli markaların kullanılması da ayrı bir önem arz etmektedir.

Bakın: Saç Ekimi Sonrası Toppik Kullanmak Zararlı Mı?

Bir cevap yazın

Kapat