Saç Ekimi Ne Kadar (Kaç Saat) Sürer?

Bugün ki konumuz zamanla ilgili olacaktır. Birçok kişi bu operasyonun zaman açısından ne kadar olacağını bilmek istiyor. Merak edilmesi haklı gerekçelere sahip, ayrıca kendisini nasıl bir şey beklediğini de bilmek istiyor. Saç ekimi ne kadar sürer sorusunun cevabını ayrıntılı olarak size aktaracağız. Saat konusunda ayrıntılı olarak anlattık ki nelerle hangi zaman arasında karşılaşacağınızı bilin diye. Bu bilgiler size her açıdan fayda sağlayacaktır ve süreci daha iyi ve doğru kusursuz bir şekilde tamamlama imkanı sunacaktır. Unutmayın saç ekimi(nakli) işleminde bilmek buna göre hazırlık yapmak çok ama çok önemlidir.

 

 

Saç Ekimi Operasyonu Zaman Açısından Kaç Aşamada Gerçekleşir?

 

Bu zaman 3 aşamada gerçekleşir. Bu aşamalar ise şöyledir;

1.Saç ekim öncesi süreci

Bu aşamada yapılacaklar saçları tıraş etmek ve hastayı operasyon hazırlamak olacaktır. Tıraş saç ekimi yapılmayacaksa şayet saçlar 3 numara tıraş yapılır. Sonrasında önlük giydirilir ve de lokal anestezi yapılır başa. Uyuşma gerçekleştikten sonra diğer adıma geçilir.

2.Saç ekim operasyonu işlem süreci

İkinci aşama da ise donör(ense kısmından) bölgeden saç greftleri toplanır ve kafanın üst kısmında nerelere ekim yapılacaksa buralara kanallar açılır ve de enseden alınan saç greftleri yerleştirilir. Tüm saç kökleri bittikten sonra artık işlem tamamlanmıştır. Hastanın yüzünde felan ufak tefek kan izleri var ise silinir. Donör bölge bantlanır ve hasta dinlenmeye bırakılır.

3.Saç ekimi bittikten sonraki süreç

Operasyon bittikten sonra 24 saat sonra saç ekim merkezi ilk yıkamayı yapar ve hastaya nasıl saç yıkması gerektiğini gösterir ve hastayı taburu eder. Sonrasında hasta ilk üç dinlenmeli ve kesinlikle ekim yapılan bölgeyi hiçbir yere sürtmemelidir. 5 günden itibaren artık iş yaşamına dönebilir. Yalnız baş bölgesinde köklerin tamamen kaynaması 13 günü bulacaktır. bu süreçte çok dikkatli olunmalıdır. Bundan sonra şok dökülme ve saçların çıkma süreci ile sonuçlanacaktır.

 

 

 

Saat Olarak Saç Ekim İşlemi Ne Kadardır?

 

Kaç saat süreceği ekilecek greft sayısına göre değişmektedir. Ortalama 2000 greft bir ekim yapılacak hastada saç ekim işlemi ortalama 6 saat kadar sürecektir. Greft sayısı artarsa 4000 greftlere kadar çıkarsa bu süre 9-10 saati bulacaktır. Yani süre en az 6 saat en fazla ise 10 saat olacaktır. Bu saatlerin FUE saç ekim tekniği içinde geçerli olduğunu unutmayın. Diğer saç ekimi yöntemi FUT ise önerilmemektedir ve de yapan merkez bulunmamaktadır.Şunu özellikle söyleyelim tek seans da 2000-2500 greftten daha fazla kim yaptırmayın. Bir günde tek seans da 4000-5000 greft ekim yaptırmak hiç doğru değildir. Bu kadar miktarı tek seferde eken yerlerden de mümkün olduğu kadar uzak durun. Çünkü bu kadar yükske miktarları dar sürelerde nakletmek özensiz ve gelişigüzel olacaktır. Onun içinde 4000-5000 ekim yaptıracak kişiler bu işlemi 2 seans da yani 2 farklı günde yaptırmalıdır.

 

 

Saç Nakil İşleminde Sürenin Kısa ya da Uzun Olmasını Etkileyen Faktörler

 

Aşağıda sayacağımız faktörler saç ekiminin süresini değiştirecektir. Aslında tam kesin şu kadar sürer demek aşağıdaki faktörlerden dolayı mümkün değildir. İşte sürenin uzun ya da kısa olmasını sağlayan durumlar şunlardır;

1.Ne Kadar Greft Ekileceği

Süreyi değiştiren en önemli etmen nedir derseniz greft miktarıdır. Örneğin 2000 greft için 6 saat harcanıyorsa 4000 greft de bu süre 9 hatta 10 saate kadar çıkacaktır. Çünkü her greft yerine tek tek yerleştiriliyor. Doğal olarak açıklığı fazla olan kişilerde süre daha uzun olacak. Bir örnek daha verelim, ekilecek alanı dar sadece 500 greft ekim yapılacak bir kişinin işlemi 4 saate kadar düşebilecektir.

2.Uygulanacak Yöntem

Uygulanacak yöntemde süreyi değiştirmektedir. Önceden Fut tekniği uygulanırdı ve de çok fazla zaman alırdı bu işlem. Fue tekniğinin çıkması ile beraber operasyon daha kısaldı ve konforlu hale geldi. Yalnız Fue tekniğinin de kendi için ufak farklı uygulanış şekilleri var, bu da bu operasyonun süresini değiştirmektedir.

3.İşlemi Yapan Doktorun Uzmanlığı ve El Yapısı

Bu nokta birazcık kişiden kişiye değişir. Bazı hekimler yavaş ve titiz çalışır, bazıları ise hızlı ve seri çalışır. Hızlı olanda yavaş olanda işini gayet iyi yapıyordur ama buradaki hız durumu kişinin kendi yapısı ile alakalıdır. Yani bu durumda zamana etki edecektir.

4.Saçı Eken Ekibin Sayısının Fazla Olması

Kişi sayısı saç merkezinden saç merkezine göre değişebiliyor. Bu noktada sayı fazla olursa işlem daha hızlı bitiyor. Kişi sayısı ideal seviye de olursa ister istemez bir miktarda daha geç bitiyor. Sakaldan Saç Ekimi Yapılır Mı?

 

 

Saç Nakil İşleminde Harcanan Sürelerin Ayrıntıları

 

Ortalama düzeyde bir saç ekim işleminde hangi işlemlere hangi zaman harcanıyor bunları ayrıntılı sıraladık.

A.İlk ön çizginin belirlenmesi

Saçların ön kısmına ekim olmayacaksa buna gerek yoktur ama çoğu kişide ön çizgi şarttır. Bu çizginin doğal bir şekilde çizilmesi ortalama olarak 20 dakikayı almaktadır.

B.Saçların 3 numara tıraş yapılması

Tıraşsız saç ekimi yapılmayacaksa 3 numara tarak ile saçlar makine ile kazınır ortalama 10 dakikada bu işlem bitecektir.

C.Donör Alanın Uyuşturulması (Anestezi )

Ense kısmına donör alan denmektedir. Yani saçların  alındığı kısımdır. Bu kısım ilk olarak uyuşturulur, bunun içinde 8-9 tane iğne yapılır. Ortalama 30 dakikada uyuşacak bu bölge ve hiçbir şey hissetmeyeceksiniz.

D.Saç Greftlerinin Alınması

Ense kısmından mikromotorunda desteği ile kaç greft saç ekilecekse toplanır. Bu toplama süreci ortalama 2-2.5 saat kadardır.

E.Ekim Yapılacak Alanın Uyuşturulması(Anestezi)

Donör bölgede olduğu gibi ekim yapılacak bölgede uyuşturulur. Bu uyuşturma işleminde kesinlikle hiçbir şey hissetmezsiniz. Ortalama olarak 30 dakika kadar sürecektir.

F-Saç Tellerinin Gireceği Kanaların Oluşturulması

Bu işlem biraz ekibin hızlılığı ile alakalıdır. 30 dakika ile 45 dakika arasında sürede açılacaktır.

G-Saç Greftlerinin Nakledilmesi

En uzun aşama budur. Yukarıdaki etmenler burada çok önem arz etmektedir. Bu aşama ense bölgesinden alınan saç greftlerinin açılan kanallara titizlikle tek tek yerleştirilmesidir. Ortalama 3.5-4 saat kadar sürmektedir.

H-Donör Bölgenin Bandajlanması

Bitme noktasıdır. 5 dakika içerisinde bandajlama işlemi yapılarak operasyon bitirilmiş olacaktır.

 

 

Saç Ekim İşlemi Tek Seans Da Mı Yapılır, Yoksa Birden Fazla Seans da Mı?

 

Burada seans sayısını belirleyecek olan saçtaki açıklığınız ve ekim miktarıdır. Çok fazla açıklığınız var ve 4500-5000 greft gibi ekimler genelde 2 seans da yani iki ayrı günde yapılmaktadır. 3000-3500 grefte kadar ise tek seans da yani bir günde bitirilmektedir. Bu konu hakkında sorularınızı alttaki yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz, en kısa sürede cevaplanacaktır.

İlginizi Çekebilir: Saç Ekiminden Sonra Bere Takılır Mı?

 

Bir cevap yazın