Sakaldan Saç Ekimi Ne Şekilde Yapılır, Yaptıranlar Memnun Mu?

Bugün önemli bir konuya temas edeceğiz bir çok kişi bu soruyu sıklıkla soruyor. Bu soru sakaldan saç ekimi hakkında olmaktadır. İşte bu konuda en doğru bilgiler saç ekim uzmanlarımız size yazıda detaylıca anlattı. Ayrıca videoda ekleyerek ne şekilde olduğunu görmeniz sağlandı. Yazımızı sonuna kadar okuduktan sonra aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacaktır.Neden saçtan değil sakaldan diye soracak olursanız çünkü fue yöntemiyle yapılan saç ekim yönteminde en sıkıntılı nokta yeterli saç köküdür. Çünkü ense kısmındaki kökler sıklık için yeterli olmamaktadır. Hal böyle olunca da doğal farklı alternatifler aranıyor ve bunların başında vücuttaki kıl folikülleri geliyor. İşte bu konuda tüm bilgileri alt başlıklar halinde anlattık.

 

 

Sakaldan Saç Ekimi Yapılır Mı,Neden Sakala İhtiyaç Duyulur?

 

Sakaldan saç ekimi mümkündür ve de çok ideal bir yöntemdir. Peki neden saç kökleri yerine sakal tercih ediliyor derseniz hemen anlatalım. Ortalama bir kişinin ense bölgesinde en fazla 7000-8000 greft alım yapılıyor. Bu rakamlar çok fazla geçilmiyor. Bu greftlerde saç sıklığı konusunda yetersiz kalıyor. İşte yetersiz kalan durumlarda da sakaldan alıp ekim işlemi gerçekleştiriliyor. Bazı kişilerde de donör bölgesi yani ense kısımındaki saçlar seyrek oluyor,işte bu durumun önüne geçmek içinde sakal köklerine ihtiyaç duyuluyor. Özellikle sakalı gür ve yoğun kişilerde buradaki sakal kökleri alınıp üst bölgelere naklediliyor.

 

 

Sakaldan Saç Ekimini Kimler Yaptırabilir?

 

Bu işlemi bende yaptırabilir miyim diye çok fazla sonra var. Yaptırabilecek olanlar tek tek sıralayalım,

 • Sık görünüm isteyenler
 • Sakalları gür olanlar ve yeterli saç grefti bulunmayanlar
 • Tepe(vertex) bölgesini iyice kapatmak isteyen kişiler
 • Donör ense bölgedeki saçları kapatıcılık için yetersiz olanlar
 • Saç telleri ince olanlar
 • Sakal kalitesi yüksek olanlar
 • Boyun kısmında sakalları çok olanlar

 

Bu Yöntem Hangi Teknikle Yapılmaktadır?

 

Sakaldan kök alıp saça kafanın çeşitli bölgelerine nakledilen bu  yöntemde FUE tekniği kullanılmaktadır. Yani günümüzde en geçerli teknikle bu işlem yapılmaktadır. Bu yöntemde sakal kökü alımı bir miktar zor olabilmektedir. Bunun içinde bazı teknik aletler kullanılmaktadır. Genelde boğaz kısmından başlanarak alımlar yapılır bundan dolayı da sakalda bir epilasyon etkisi oluşturur, bu durumda kişiye bir artı sağlar.

 

 

Sakaldan Saç Ekimi Yapımının Adımları

 

Bu işlemin adımlarını merak edenler için anlatıyoruz. Bu adımlardan sonra kafanızda nasıl olduğu ile ilgili bilgiler netlik kazanmış olacaktır.

1.Adım:

Ekim saçların hangi bölgesine yapılacak bu noktaya karar verilir. Sakal ekimleri başın ön kısımlarına yapılmaz. Genellikle arka ve verteks bölgesine nakledilir.

2.Adım:

Sakalın yapısı kontrol edilir ve uygunsa hangi kısımlardan nasıl alınacağı netleştirilir. Genellikle boyun kısmından alıma karar verilir. Sakal çok fazla uzunsa tıraş edilerek kökleri alması kolay hale getirilir.

3.Adım:

Sakal kısmı lokal anestezi yöntemi ile uyuşturulup kişinin acı hissetmemesi sağlanır. 5 dakika beklenildikten sonra bölge uyuşacak ve sakal kökleri tek tek çıkarılacaktır.

4.Adım:

Ekim yapılacak bölge lokal anestezi yöntemi ile uyuşturulur. İyice uyuşma işlemi 5 dakika sürecektir. Bundan sonra saç ekimi için kanallar açılacak ve bu alınan sakallar bu kanallara nakledilecektir. Tüm sakal kökleri bitinceye kadar tek tek bu işlem yapılır. 2000 greft sakal kökü için ortalama 3 saat zaman alacaktır.

5.Adım:

İşlem tamamlandıktan sonra şayet sakal köklerinin alındığı nokta da herhangi bir kanama var ise burası sarılır. Genelde kanama olmadığı içinde sarılmaz. Ekim işlemi yapılan baş kısımları ise hiçbir şey yapılmaz sarılmaz. Bu şekilde operasyon bitirilir ve ilk yıkama için hasta 24 saat dinlendirilir.

 

Sakaldan Ekimin Avantajlı Yönleri Nelerdir?

 

 • Şok dökülme ihtimali saç tellerine göre çok daha azdır.
 • Tepe yani verteks bölgesini kapatıcılığı yüksektir ve burada tutma ihtimali çok fazladır.
 • Sakal tellerinin kalınlığı saç tellerine göre çok fazla olduğu için 1000 sakal kökü 2000 saç kökü kadar kapatıcılık sağlar.
 • Sakal bölgesinin dokusunun iyileşmesi daha hızlı olmaktadır. Bu ense bölgesine göre farklılık arz der.
 • Çok fazla greft alma seçeneği sunduğu için sık bir görünüm elde etmeyi kolaylaştırır.
 • Fazla sakal miktarları alındığı için epilasyon etkisi yapar bu da birçok erkeği rahatlatır.
 • Saç ekiminde yeni bir operasyon için en az 1 yıl beklenmesi gerekmektedir. Bu süre sakal ekiminde ise 3 aydır. çünkü sakal kökü alınan bölge çok daha hızlı iyileşir.

 

 

Bu Yöntemin Dezavantajları Var Mıdır,Varsa Nelerdir?

 

Avantajlı yönlerini söyledik hemen dezavantajlarından bahsedelim. Dezavantajları da vardır ama çok minimaldir. Birçok yönden avantajlıdır. İşte ortaya çıkma ihtimali olan dezavantajları;

 • Sakalların alındığı bölgede kızarıklık oluşma ihtimali vardır, bunları kamufle etmek saçın arka bölgesine göre çok zordur. çünkü saçın arka bölgesinde saçlar hızlı uzar ve görünmez.
 • Sakalların telleri saç gibi uzamaz,şayet uzatılırsa dalgalı ve kıvırcık görünüm oluşur.
 • Sakal yapısının dalgalı ve kıvırcık olması doğal görünümü bozabilme ihtimali vardır.
 • Saçların ön bölgesine ekilmez. Sadece arka kısımlara ve verteks bölgesine ekilir.
 • Düz saç yapısına sahip kişilerde sakalların dalgalı ve kıvırcık olmasından dolayı uyumsuz bir görünüm oluşur.
 • Maliyeti saç ekimine göre daha fazladır. Çünkü alım kısmı daha zordur ve emek gerektirir. Aynı şekilde kim bölgesi de biraz daha zordur.
 • Doktorlar için sakal alımının biraz daha zor olması. bu durum hasta için geçerli değildir.

 

 

Sakaldan Ekimde Sakal Bölgesinde İz Kalır Mı?

 

Nasıl ki saçtan ekimde herhangi bir iz kalmıyor, sakaldan ekim yapıldığında da sakalların alındığı yerde herhangi bir iz kalmaz. İz kalam durumu eski yöntem olan FUT tekniğinde vardı, artık bu yöntemi de kullanan herhangi bir doktor bulmazsınız. İz kalma konusunda kalbiniz müsterih olsun. Ayrıca yaptıranların resimlerini ekledik, bunlara da bakıp kalmadığınızı görebilirsiniz. Sonuç olarak  iz ihtimali yoktur.

 

 

 

Bu Yöntemden Sonra Sakallarım Çok Fazla Azalır Mı, Seyrekleşir Mi?

 

Bunu zaten doktorlar ayarlar, çok fazla alım yaparak seyrek ve kötü görünüm oluşturmazlar. Sakalınızın durumuna göre ne kadar alınma ihtimali varsa ona göre alır. 1000 greft sakal alındığında herhangi azalma ya da seyrekleşme olmaz. Tabili bu rakamlar 3000’lere doğru giderse haliyle seyrek bir görünüm olabilir. Bunun içinde ortalama 2000 greftten daha fazla alınmamaktadır. Bu alınan rakam kişiden kişiye bazen değişebilmektedir.

 

 

 

Sakaldan Saç Ekim İşlemini Hangi Merkezler Yapıyor?

 

Sakaldan saç ekimi yapan yerler son zamanlar çok fazla arttı. Hatta birçok merkez bu yöntemi artık yapıyor. İlk zamanlarda çok fazla merkez uygulamasada son zamanlarda birçok saç ekim kliniğinde bu sakaldan ekim işlemi yapılıyor. Tabiki de birçok doktorun ilk önerisi saçtan oluyor, eğer yetmezse sakal kullanılıyor.

 • Dr. Hakan Doğanay
 • Rotalife
 • Hairneva saç ekim merkezi
 • Aplus saç ekim merkezi

 

 

Sakaldan Saç Ekim Ücretleri Nasıldır?

 

Sakaldan saç ekim fiyatları normal saç ekimine göre az daha pahalıdır. İşlem biraz daha emek gerektirdiği için greft başına düşen birim fiyat biraz değişmektedir. Tabiki de şehre göre,mekana göre,semte göre, doktoruna göre rakamlar değişiklik göstermektedir.

1 greft sakaldan saç ekimi fiyatı: 3 TL ile 15 TL arası değişmektedir.

 

 

 

Sakaldan Saç Ekimi Yapıldığında Saçlar Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

 

Normal saç ekimi gibi aynı düzende işler. Yani ekim yapılan sakallar  3 hafta içerisinde şok dökülme yaşar ve dökülür. Şok dökülmenin ardından da 2. ay çıkmaya başlayacaktır. 1 yılın sonunda ise hepsi yüzde yüz olarak çıkmış olacaktır. Bu süreçte biraz sabır göstermelisiniz, bu sabrı gösterince ortaya güzel görünümler çıkacaktır.

 

 

Sakaldan Saç Ekimi Yapıldığında Sonuçlar Nasıl Olmaktadır?

 

Sakalın ve saç yapısı genetik olarak farklıdır. Düz saçlı erkeklerde sakal bile dalgalıdır, bundan dolayı da hafif uyumsuz görünümler ortaya çıkabiliyor. Basit ama dikkat edeceğiniz en temel noktaların başında geliyor. Doğal olmasını istiyorsanız azami özen göstermelisiniz. Saç yapınız dalgalı ya da kıvırcık ise tam tersine çok bir uyum ortaya çıkacak ve de sonuç harika olacaktır. Ayrıca sakalın kapatıcılığı yüksek olduğu için yoğun bir görünüm ortaya çıkacaktır.

İlginizi Çekecektir: 2019-2020 Saç Ekim Fiyatları

 

Sakaldan Saç Ekimi Yaptıranlar Ne Diyor?

 

Sakaldan saç ekimi yaptıranlar bu konuda sizlere öncü olacaktır ve onların görüşleri sizler için yol göstericidir. Bu işlemi yaptıranların isimlerini gizleyerek yorumlarını paylaşıyoruz.

F.B diyor ki: Sıklık istediğim için bana doktorum sakaldan alım önerdir ben de kabul ettim. Ön bölgelere saçtan alıp ekim yaptılar. Arka kısımlara ise sakaldan nakil yapıldı. Sonuç güzel oldu sıklık sağlandı. Sakallar biraz dalgalı çok uzun kullanım önermem. Benim saç yapımda dalgalı idi bundan dolayı da bende uyum sağladı.İlk tercihiniz tabiki de saçtan olsun ama alternatif için öneririm.

A.S anlatıyor: Donör alanım yetersiz olduğu için mecburen sakaldan kullanmak zorunda kalındı. 2000 greft saç+3000 greft sakaldan ekim yapıldı. Eski halime göre çok farklı ve güzel açıkcası hoşuma gitti. Sadece sakal uzayıca biraz ince ve düzensiz görünüm veriyor. Ben de bunun için düzeltmeler yaptırıyorum kuaförüme. Özellikle tepe bölgesini kapatmak için çok iyi bir yöntem. Tepede açıklık istemeyenler tercih etmeli.

B.P anlatıyor: Benim bir arkadaşım yaptırdı, en yakın arkadaşım diyebilirim. Biraz doğal görünüm oluşmadı ondan dolayı da çok önermedim kimseye. Tabiki yapan yerle de alakalı herhalde. Kişinin kendisi ile de alakalı. Yoksa çok başarılı sonuçlarda gördüm ama iyi araştırın derim.

Ç.A anlatıyor: Ben çok önermiyorum, yaptıran bir iki kişiyi tanıyorum her kılın yapısı farklı ondan dolayı saç kökü kullanın yoksa da biraz çık kalsın. Bu açıklığı da saç tozu ile kapatın.

K.D anlatıyor: Kişiden kişiye değişen düşünceler bu konuda ben tepe bölgesine biraz yaptırdım ortalama 1000 greft kadar az olsun pek belli olmasında istedim hiç fena değil kesinlikle. Saçlarımı da çok uzun kullananın biri değilim. Bana göre yaptırmak isteyenler az miktarda yaptırsın derim.

İlginizi Çekebilir: Sakal Ekim Fiyatları Ne Kadar?

 

Sakaldan Alım Yapılarak Saç Ekimi Yapılmış Örnek

 

Sakaldan Alınacak Bölge

 

Sakal Alınmış Bölgenin Hemen Sonra Görünümü

 

Sakal Alınan Bölgenin 3 Ay Sonraki İyileşmiş Görünümü

 

Sakaldan Alım Yapılarak 400 Kök Ön Bölgeye Ekim Görüntüsü (4 AY SONRA)

 

Sakaldan Alım Yapılarak Şakaklara Ekilmiş 100 Kök Görünümü(4 ay sonra)

 

 

En Fazla Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: En fazla kaç kök sakal alınabilir?

Cevap 1: Kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 4000-5000 grefte kadar alınabilir.

Soru 2: Normal saçın uzadığı gibi uzama olur mu?

Cevap 2: Saç nasıl uzuyorsa aynı şekilde uzar. Yalnız uzadıkça biraz dalgalı olduğu için çok doğal görünmeyebilir.

Soru 3: Kuaförde boyama gibi gibi işlemler uygulanabilir mi?

Cevap 3: Tüm kuaförlük hizmetleri uygulanabilir.

Soru 4: Sakal alınan bölgeden eskisi gibi sakal yine çıkar mı?

Cevap 4: Alınan bölgeden artık sakal çıkmaz. Yalnız bu sakal kökleri hangi bölgeye ekildi ise oradan çıkmaya devam eder.

Soru 5: Bir zararı var mıdır, herhangi bir sorun olur mu?

Cevap 5: Yukarıda avantajlarını,dezavantajlarını anlattık ama herhangi bir zararı olmaz.

 

Bu Yöntemin Videosunu da İzleyebilirsiniz!

 

Sakaldan saç ekimi video olarak çekilmiş ve nasıl yapıldığı konusunda izleyince net fikriniz olacaktır. İzleyin işte o görüntüler;

 

 

Bir cevap yazın