Saç Ekiminden Sonra Hangi Şampuan Kullanılmalı? İşte Cevapları

Saç ekimi yaptıranlar sonrasında nasıl bir şampuan kullanmalı?

Saç ekiminden sonra hangi şampuan kullanılmalı diye soran çok fazla kişiyi görüyoruz. Bu konuda herkesi doğru bir biçimde bilgilendirmek son derece önemlidir. Saç ekimi sonrası şampuan konusu için birçok doktor farklı bilgiler vermektedir. Bu noktada biz sizlere en doğru bilgileri verelim. Şampuan seçimi elbetteki önemli ama yüksek paralar vererek herhangi bir ürün alıp kullanmayın. Birçok doktor ilk 14 gün kimyasal içerikli olmayan bir şampuan kullanıldıktan sonra kendi kullandığınız normal şampuana dönüş yapıp eskisi gibi rutininize devam edebilirsiniz diyor. Bu konuda aşırı derece pahalı ürünler satmak isteyenlere kesinlikle kanmayın. Aşağıda size sunacağımız öneriler var bunlardan alıp kullanmanız yeterli olacaktır.

 

 

 

Saç Ekiminden Sonra İlk Yıkamada Doktorlar Hangi Şampuan Tercih Eder?

 

Ekim yapıldıktan 24 sonra sonra ilk yıkama yapılır bu işlemi de ekim yaptığınız merkezler yapar. Bu yıkama sırasında size nasıl saçlarınızı yıkmanız gerektiğini de anlatırlar. Bu ilk yıkamada önce bepanthol losyon sürerler bu biraz bekledikten sonra da yıkama işlemini geçilir. Birçok merkezin bu yıkama da tercih ettiği temizlik ürünü kimyasal madde içermeyen, sülfat içermeyen, paraben içermeyen bir üründür. Yani kimyasal içeriği çok az olan güvenilir bir ürünle saçlar yıkanmaktadır. Buradaki amaç kimyasal maddelerin ekilen saçlara zarar vermesi önlemektir. Şu noktaya da yalnız dikkat etmelisiniz çok pahalı ürünler gidip almayın. Yani bir şampuan için 150-200 tl vermeyin. Kimyasal içeriği olmayan güvenli ürün saçları yıkamada yeterli olacaktır. Birçok saç ekim merkezinin de ilk yıkamada kullandığı üründe budur zaten. Bu süreçte ortalama 2 haftadır, bu süreden sonra normal rutin şampuanınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 

 

 

Saç Ekiminden Sonra İlk 2 Hafta Süresince Kullanılacak Şampuan Nasıl Olmalıdır?

 

İlk yıkama işlemini ekim merkezi yaptıktan sonra sizi taburcu edecektir ve evinize gönderecektir. Bundan sonra rutin olarak sizler saçlarınızı yıkamalısınız. Hepimizin kullandığı şampuanlar yoğun kimyasallar içerir bu da ilk 2 haftada azda olsa saça zarar verme riski olabilir diye doğal ürünler öneriliyor. Bu 2 haftada kimyasal içermeyen temizlik ürünleri ile saçlarınızı yıkayarak riskleri sıfıra indirmiş olursunuz. İlla da ben saçlarımı normal şampuanımla yıkamak istiyorum derseniz de kullanabilirsiniz, çok büyük bir riski yoktur. Bu kritik süreci daha güvenli atlatmak için kullanılması daha iyi olur. Sizlere birkaç ürün önerdik yazımızın alt tarafında bunlar gayet ucuz ve güvenli ürünlerdir.

 

Ekim Sonrası Kullanılacak İdeal Bir Şampuanın Özellikleri

 

Bunun için olması gereken özellikler aşağıda sıraladık bu özellikle göre bir seçim yapabilirsiniz.

  • İyi bir nemlendirici yapısının olması ve içeriğinde nemlendirici etkili olan içeriğe sahip olması.
  • Ödem(şişlik) azaltıcı ya da bunu bitirici etkiye sahip olmalı.
  • İçeriği doğal olmalı. Doğaldan kastımız bitkisel özellikli olmalıdır.
  • Tahriş ve kaşıntı oluşturmayan bir özellikte olmalı.
  • Güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korumalı.
  • İçeriğinde kimyasal madde olmamalı ya da çok çok az olmalı.
  • Saç derisindeki yaraları iyileştirme etkisi olmalı.
  • Proliferasyonu, kollajen sentezini arttırmalı bu şekilde deride olan soruları çabuk ortadan kaldırır.
  • Antiseptik yani mikrop öldürücü etki olmalı, bu şekilde cilt sorunlarını ortadan kaldırır.
  • Mantar, virüs, bakteri gibi canlıların oluşturacağa sorunlara karşı bu mikroorganizmaları yok etmeli.

 

 

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan Şampuanlar

 

Ekim yaptırdıktan sonra nasıl bir şampuanla saçlarımı yıkamam gerek diyorsanız size birkaç önerimiz var. Birçok doktorda aşağıdaki önerileri size söyleyecektir. Bu temizlik ürünü önerilerini birçok hekim sürekli hastalarına önermektedir. Şuan da saçlarına nakil yaptıranlar bu önerilerden birini kullanmaktadır. İşte o öneriler;

1.Dalin Bebek Şampuanı

Fiyatı: 12.93 tl (750 ml)

Bebek şampuanı saç ekiminden sonra önerilir çünkü içeriğinde zararlı madde yoktur. Bebekler için bile güvenli olan bu şampuanı cildi tahriş etmez ve sivilce oluşturmaz. Birçok hekimimiz önermektedir. Sizlerde ilk 14 günde güvenle kullanabilirsiniz. Bu iki haftalık süreden sonra kendi ürününüze geri dönebilirsiniz.

 

2.Sebamed Şampuan

Fiyatı:29.90 tl (200 ml)

Saç ekimi sonrası sebamed şampuan kullanımı diğer bir seçenektir. Bu da doktor tarafından önerilmektedir. Yıllardır piyasada var olan genellikle eczanede satılan güvenli bir üründür. Bebekler için olanı da mevcuttur. İster bebekler için olanından isterseniz de saç tipinize göre olanı kullanabilirsiniz. Bu ürünün pH değeri 5.5 tir ve cildi zararlı dış etkilerden korur. Bir insan vücudu için en ideal pH değeridir. Birçok temizleme ürününde bu pH değeri yoktur.

 

3.Dermoskin Biotin İçeren Şampuan

Fiyatı: 28.46 tl (200 ml)

Biotin kılları besleyen B vitamini türüdür. Bu vitamini içerisinde bulunduran şampuanlar ekilen kökleri besler ve kritik süreci daha iyi atlatılmasını sağlarlar. Biotini ayrıca ağız yoluyla direkte alabilirsiniz. Birçok hekimin önerdiği başka bir temizlik ürünüdür. Biotini kapsül olarak saç ekiminden sonra kullanılmasını birçok doktor öneriyor. Çünkü bu vitamin direk saç vitaminidir ve ekilen saçların kalitesini artırır. Dermoskin biotin şampuanın erkek ve kadın için ayrı ayrı olanları vardır. Buna göre kendinize uygun olanı kullanabilirsiniz.

 

4.Saw Palmetto İçeren Şampuan (Sawpoo şampuan)

Fiyatı: 21.90 tl (300 ml)

Bu şampuan saw palmetto özütü içerir. Peki saw palmetto nedir, bu bitkisi saç telleri için çok etkili olan ve kılları besleyen bir bitkidir. Doğal olarak ekilen saçlar için çok yararlı etkiler göstermektedir. Sawpoo isimli bu şampuanın içinde saw palmettonun yanında biotin ve diğer vitaminlerde mevcuttur. İnternet üzerinden sipariş edip kullanabilirsiniz. Fiyat olarak da gayet ekonomiktir bütçenizi yormaz. Pahalı önerilerden kaçının bu saydığımız 4 öneriden birini kullanmanız yeterli olacaktır. Normal zamanlarda da bu ürünleri kullanmanız saçlarınız için faydalı olacaktır. Diğer şampuanlara oranla birçok açıdan daha yararlı özellikleri bulunmaktadır. İçerikleri de doğal olduğu için önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

 

En Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Sizler için en fazla sorulan soruları derleyerek bu konuda tüm soru işaretlerini gidermek istedik.

Soru 1: Saç ekim merkezim çok pahalı bir ürün önerdi  bunu kullanmalı mıyım?

Cevap 1: Çok pahalı ürünlerden kesinlikle uzak durun en fazla 30-40 tl olan ürünlerden kullanmanız yeterlidir. Yukarıda sizler için 4 tane öneriden birini seçebilirsiniz.

Soru 2:  Postop isimli bir ürün önerildi bunu kullanabilir miyim, sizce nasıl?

Cevap 2: Doğal bir içeriği var kullanılabilir yalnız biraz pahalı, pahalı gelmediyse kullanabilirsiniz.

Soru 3: Kendi şampuanımı kullanmak istiyorum, herhangi bir sorun olur mu?

Cevap 3: Bu konuda önerilerimizi kullanmanız daha iyi olur ama kullanmazsanız da herhangi bir problem yaşamazsınız. Birçok doktor da ekstra bir ürün önermeyebiliyor.

Soru 4: Bitkisel içerikli bir ürün kullansam olur mu?

Cevap 4: İçerisinde kimyasal yok ve bitkisel içerikli güvenli ise gönül rahatlıklı ile kullanabilirsiniz.

Soru 5: Doktorum herhangi bir öneri yapmadı, ne kullanmalıyım?

Cevap 5: Doktorunuz öneri yapmadı ise bebek şampuanı ya da sebamed kullanabilirsiniz.

 

 

Kullananların Yorumları

 

Bu tecrübeyi yaşayan birçok kullanıcı yaşadıkları tecrübeleri şöyle anlattı. İşte o yorumlar;

Feyzullah diyor ki: Ekim işleminden sonra doktorum bana bebe şampuanı kullanmamı önerdi cildinde herhangi bir problemi tetiklemez dedi. 3 hafta kullan daha sonra normal kendi eskide hangi markayı kullanıyorsan devam et dedi ben de öyle yaptım. Bu şekilde herhangi bir sorun yaşamadım.

Seyfettin diyor ki: Saç ekimi yaptıran biri olarak tecrübemi paylaşayım bu konu hakkında ben sebamed kullandım. Doktorum önerdi istemiyorsan kendini ürününü de kullanabilirsiniz dedi. Yalnız kullanırsan daha iyi olur daha sorunsuz olur dedi. Ucuz bir ürün olduğu için bende aldım kullandım tavsiye ederim.

Mevlüt diyor ki: Bende bebe ürününü kullandım . Sonuçta bebekler için üretilen ürünler daha güvenli olduğu mantığından hareket ettim. Kızarıklık gibi sorunlar yaşamadım sizde kritik bu dönemi sorunsuz atlamak istiyorsanız tavsiye ederim. Fiyatı da zaten 11 tl gibi bir şey.

Kadınlarda Saç Ekimi ve Fiyatları Hakkında Merak Ettikleriniz

 

Videomuzu da Kesinlikle İzleyin!

Bir cevap yazın

Kapat