Şakaklara(Yanlara) Saç Ekimi Nasıl Yapılır, Yaptıranlar Memnun Mu?

Merhabalar diyerek önemli bir konu hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Saç ekimi hakkında tüm detayları en doğru bilgilerle sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Bugünkü konumuz şakaklara saç ekimi hakkında olacaktır. Bu yöntem bölgesel saç nakli işlemine girmektedir. Bu bölge tam neresi diye soranlar için söyleyelim erkeklerin saçların ön kısmının yanları diye tabir edilen nokta şakaklardır. Şakak saç ekimi en fazla tercih edilen bölgesel işlemlerin başında gelir,çünkü birçok kişide (bayan erkek dahil buna ) saçsızlık problemi olmasa da bu bölge seyrek ya da hiç saç yoktur. Hatta bazı kişilerde doğuştan şakak kısımları açık olur,yani hiç saç olmaz. Bu nedenlerden dolayı da bu bölgede seyreklik giderilerek sık bir görünüm elde edilmeye çalışılır. Genellikle bu bölge için yapılan işlemler saç sıklaştırmaya girmektedir. Bu konu hakkındaki diğer detaylara hep beraber bakalım.

 

Şakak Bölgesi Tam Olarak Neresidir?

 

Elmacık kemiğinin üst bölgesi ile kulak arasında olan alana verile isimdir. Kaba tabirle birçok kişide saçların ön bölgesininde saçların olduğunu yani hafif yan kısımlarda açıklık olduğunu fark ettiğiniz kısımdır. Tam karşıdan bakıldığında kulakların hafif çaprak kısmında kalan üst bölgedir. Bu yazının yukarısında olan çizilmiş bölge diyerek de net bir şekilde anlatmış olalım.

 

Şakaklara Saç Ekimi Nasıl Bir Şeydir?

 

Bölgesel(kısmi) ekim diye tabir edilen bir operasyondur. Kafanın hiçbir bölgesinde açıklık yok sadece şakak(yan) bölgede açıklık olan bu bölgeye Fue yöntemiyle yapılan saç nakli işlemidir. Diğer ekimlere göre daha doğal bir görünüm verir, kaliteli yapıldığında ayırt edilme ihtimali sıfıra yakındır. Kafanın tamamında yapılan saç ekimine göre bilinme ihtimali gerçekten çok düşüktür. Fue işleminde saçın ense bölgesinden alınarak bu bölgeye nakil işlemi gerçekleştirilerek sıklık sağlanmaktadır. Alan dar olduğu için greft ihtiyacı daha az olmaktadır ve de başarı bu bölgede çok yüksektir.

 

Sadece Şakak Bölgesine Saç Ekimi Yaptırmak Doğru Mudur?

 

Birçok kişinin kafasında olan sorulan başında gelmektedir. Bu soru doğru bir sorudur. Saçlarınızın genelinde sorun yok ve sadece bu bölgede ise ve saçlarınızda herhangi bir dökülme olmuyorsa bu alana gerçekleştirdiğiniz saç nakli işlemi doğrudur. Yalnız saçlarınızda dökülme var ama şakak bölgenizde açık sadece bu bölgeye ekim yaptırmak ileride siz kötü bir görünüme maruz bırakabilir. Çünkü diğer bölgelerde olan saçlarda döküldükten sonra orada kötü bir görünüm oluşturacaktır. Bunun için doğru zamanda işlem yapılmalıdır ve de sadece bu bölgede saç sorunu olduğundan emin olunmalıdır. Yoksa sadece şakak bölgesine yapılan saç nakil(ekim) işlemi son derece doğrudur ve sonucu da çok başarılıdır.

 

Şakak Bölgesinde Saçlar Neden Önemlidir?

 

Bu bölgedeki saçlar yüz görünümüne ve ifadeyi çok etkilediğinden dolayı boş görünümü çok eksi bir durum oluşturmaktadır. Aslında dar bir alanda olsa ve diğer bölgelerde çok sık saçlarda olsa bu noktalar belirgin şekilde göze batar, bundan dolayı da olumsuz etkiler çıkar. Hatta birçok kişiyi en az beş yaş yaşlı gösterir. işte bu bölgelerin saçlandırılmasıyla beraber en az 5 yaş genç görünümünüz olacak ve ayrıca çok farklı yüz görünümüne kavuşmuş olacaksınız. Basit ama etkili işlemlerin başında gelmektedir. Açıklık az olduğu için başarısızlık durumu yok denecek kadar azdır.

 

Kadınlarda(Bayanlarda) Şakaklara Ekim Yaptırabilir Mi?

 

Bayanlarda bu durum erkeklere göre çok daha az yaşanır. Yaşlanmanın etkisiyle ya da kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi olursa görülebilir. Bu bölgede sorun yaşayan kadınlar aynı erkekler gibi bu operasyonu yaptırabilir ve herhangi bir sakınca olmaz. Yani cinsiyet ayrımı yoktur, cinsiyet bağlı değişiklik söz konu değildir. Hatta bayanlar bu işlemi tıraşsız saç ekimi ile yaptırması daha iyi olacaktır.

 

Adım Adım Şakaklara Saç Ekimi İşlemi

 

Bu işlemin nasıl yapıldığını merak edenler için adım adım anlatalım. Nasıl yapıldığını öğrendikten sonra kafanızda daha net belli olacaktır ve sizin neler beklediğini öğrenmiş olacaksınız. En iyi yöntem Fue tekniğidir, bundan dolayı da Fue yöntemiyle yapılan işlemin ayrıntıları;

1.Adım: İlk olarak hemen kan tahlili yapılırsınız ve hasta onay sözleşmesini doldurur, imzalarsınız

2.Adım: ilk adım bittikten sonra ise saç çizgisi ve şakağın tam olarak nerelere ekim yapılacağı belirlenir.

3.Adım: Tüm saçlar 3 numara olacak şekilde tıraş edilir. Tıraşsız ekim yapılacaklar için ise donör bölgesi tıraş edilir.

4.Adım: Operasyona geçilir, bölgesel uyuşturma (anestezi) ile donör alanı uyuşturulur. Uyuşma tam olarak sağlanır.

5.Adım: Ekim yapılacak bölge için donör alanında saç greftleri(kökleri) tek tek çıkartılır.

6.Adım:Alım işlemi bittikten sonra saç greftlerini yerleştirme işlemine geçilir. Bunun iyi şakaklara lokal anestezi yapılır  ve uyuşturulur.

7.Adım: Saç greftleri için kanal açma işlemi yapılır.

8.Adım: Saç greftleri bu deliklere son derece dikkatli bir şekilde ve doğru açılı ile konulur. Tüm greftler bitinceye kadar tekrarlanır.

9.Adım: operasyon bitmiştir, saç alınan bölge(donör alanı) bandaj ile bantlanır ve işlem son bulur. Bundan sonra dinleme başlar.

10.Adım: Bir gün sonra ilk yıkama doğru bir şekilde yapılır ve size saçlarınızın nasıl yıkayacağınız anlatılır.

11.Adım: Taburcu edilirsiniz ve saç çıkma süreci başlamış olur.

 

Hangi Saç Ekim Yöntemi Tercih Edilmelidir?

 

Günümüzde birçok yöntem var gibi haberle çıksa da hepsi Fue yöntemin ufak farklılıklarla uygulanmasıdır. bu işlem için Fue yöntemini öneriyoruz, birçok doktorda bu yöntemi önerecektir size. Demode olmuş FUT yöntemini öneren yerlerden kesinlikle uzak durun. Çünkü Fut çok önceden kullanılan ve çok eksileri olan bir metottur. Fue ense bölgesinden alınan saçların sorunlu bölgeye nakledilmesi ile yapılmaktadır. Ortalama 6 saatte bu işlem yapılıp,bitecektir.

İlginizi Çekebilir: Saç Ekimi Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalı?

 

Şakak Bölgesine Saç Ekimi İşlemi Ne Kadardır?

 

Şakak saç ekimi fiyatı ekilen greft başına ücretlendirilmektedir. Bazı saç ekim merkezleri toplu fiyatlar verse de bu doğru bir uygulama değildir. Bölge sınırlı olduğu için greft ihtiyacı az olduğu için ödeyeceğiniz ücretlerde düşmektedir. Yani biraz daha bütçenizi zorlamadan yaptıracağınız bir uygulamadır diyebiliriz. greft başı ücretler 1.5 TL ile 7 TL arasında değişmektedir. Ortalama olarak bu bölge için 2000 greft yeterli olmaktadır. Buna göre ödeyeceğiniz ücrette 3000 TL ile 14000 bin TL arasında değişmektedir. Çok lüks yerler haricinde 3000-4000 TL gibi rakamlara bu işlemi yaptırmış olacaksınız. Greft miktarı ile greft başı ücreti çarparak ne kadar ödeyeceğinizi bulabilirsiniz. Örnekler verecek olursak;

  • 1500 greft için (greft ücreti 1.5 tl’den) : 2250 TL ödeyeceğiniz ücret
  • 2000 greft için (greft ücreti 3 tl’den) : 6000 TL ödeyeceğiniz ücret
  • 1000 greft için (greft ücreti 1.5 tl’den): 1500 TL ödeyeceğiniz ücret
  • 2000 greft için (greft ücreti 6 tl’den) : 12000 TL ödeyeceğiniz ücret

 

Yaptıranlar Ne Düşünüyor, Nasıl Yorumlar Yaptılar?

 

Şakak saç ekimi yaptıranlar aşağıdaki yorumları yaptılar bu kişilerin isimlerini gizleyerek sizlerle paylaşıyoruz. işte o kişilerin yaşadıkları ve düşünceleri;

S.N anlatıyor: İlk başta çok çekiniyordum, hatta korkuyordum ama bu bölgedeki durum aynada beni rahatsız ediyordu. Çok yoğun bir şekilde araştırma yaptım, hatta sitenizdeki konuların hepsini okudum ve de videoları izledim. Bu araştırmadan sonra korkularım ortadan kalktı ve doktor araştırması yaparak kararı verdim. Bu işlemi yaptırdım, sonuçlar gerçekten muhteşem oldu. İyi ki yaptırmışım diyorum. Ekim yapılacak alan az ise sonuç çok iyi oluyor. Bundan dolayı da bu bölge dar olduğu için yaptıracak kişilere öneriyorum, saçların tamamına ekim yapılanların durumlarını yaşamayacaksınız.

M.R anlatıyor: Bir bayan olarak tüm bayanlara tavsiye ediyorum. Genetik yani erkek tipi saç dökülme yaşadığım için mecbur ekim yaptırdım, sonuçlardan memnun kaldım. Erkek tipi saç dökülmeniz var ise gidip pahalı ürünlere para vermeyin,kesinlikle sonuç alamıyorsunuz. Bunun yerine saç nakli öneririm.

K.D anlatıyor: Yakın arkadaşım yaptırdı ve de çok gençleşti, gerçekten bambaşka görünüyor artık. Hatta birçok kızın bakışı bile değişti ona. Arkadaşımı kıskanmaya başladım, bende de aynı sorun vardı, bende denedim sonuç çok güzel. Kaliteli bir ekim merkezi ve doktor seçmenizi öneriyorum. Birazcık parayı düşünmeyin, paraya kıyın mutlu olun.

Z.D anlatıyor: Bu işlemi çok araştırarak yaptırmaya karar verdim. Sonuç olarak hiç korktuğum gibi olmadı. Sadece süreç biraz zaman alıyor ve de dikkat istiyor. Ekim yapılan bölge çok dar olduğu için sonuçlar çok iyi çıkıyor,düşünmeyin yaptırın.

A.Ç anlatıyor: Bu bölge için çok iyi sonuçlar ortaya çıktığını araştırdım. Doktorlarla da gidip konuştum, hepsi aynı şeyi söyleyince de yaptırdım ve sonuçlar güzle oldu. Çok sık bir saç görünümüne kavuştum.

 

Bu İşlemden Sonra Ortaya Çıkması Muhtemel Durumlar

 

Bu operasyonu yaptırdıktan sonra saçlar çıkana kadar aşağıdaki durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu ortaya çıkacak durumlar birçok kişide olabilmektedir. Tabiki kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir,yani bazıları sizde görülürken bazıları görülmeyebilir. Aşağıda saydığımız durumları yaşarsanız kesinlikle moralinizi bozup,panik yapmayın. Çünkü bunlar olması muhtemel durumlardır ve de geçicidir.

-Yüz ve alın bölgesinde şişlik ve hafif morluk oluşabilir.

-İşlem yapılan bölgelerde ve çevresinde kaşıntı olabilir.

-Donör yani ense bölgesinde kızarıklık ve hafif tahriş olabilir.

-Ense bölgesinde uyuşukluk ve his kaybı olabilir.

-Saçlı yapıda sivilcelenme olabilir.

-Ekim yapılan noktada kızarıklık görülebilir, bu durumda geçicidir,

-Şok dökülme görülebilir, panik yapmayın tekrar bu kökler çıkacaktır.

 

Öncesi Sonrası Fotoğrafları

 

Birçok kişinin öncesi sonrası fotoğraflarını ne kadar merak ettiğini biliyoruz. Değişimi net bir şekilde görmeniz için öncesi sonrası fotoğrafları aşağıda sunduk. Bu görünümleri iyice inceleyip kararınızı verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Saç Ekimi Kaç Günde İyileşir?

 

Doktorun Söylemek İstediği Son Söz

 

Bu konuyu  uzman doktor olarak tüm ayrıntıları ile aktarmaya çalıştık. Kafanıza takılan soruları aşağıdaki yorum kısmından bizlere ulaştırın, en kısa sürede sizlere en doğru cevaplar verilecektir. Sizlerin yorumları bizler için çok önemlidir. Saç ekimi hakkında başka bir konuda beraber olmak üzere hoşçakalın.

 

Bir cevap yazın