Sakal Kaç Yaşında Çıkar Sorusunun Cevapları?

Sakal kaç yaşında çıkar sorusunu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Sakal çıkması erkeklik hormonuna göre değişmekle beraber 14-15 yaşlarından itibaren çıkmaya başlar. Erkeklerde sakal kaç yaşında çıkar, 14 yaşında sakal çıkar mı, kaç yaşına kadar çıkmaya devam eder, kaç yaşında gürleşir gibi sorunların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

 

Sakal Çıkma Yaşı

 

Bu durum her erkekte aynı olmaz çünkü erkelik hormonun düzeyi herkeste farklıdır. 14 yaşından itibaren testisin büyümesi ile erkeklik özelliklerini testosteron ve testesterondan üretilen di hidro testosteron (DHT) hormonun miktarı zamanla artar. Bu hormonun giderek artması sakal ve bıyık çıkmasına neden olur çünkü bu hormon erkeklik özelliklerini belirlemektedir. Birçok erkekte ilk çıkan kısım bıyık daha sonra ise yanlarda sakallardır.

DHT hormonu sakal, bıyık ve favori çıkmasının yanında ses kalınlaşması, penis büyümesi, koltuk altında kıllanma gibi noktalara da etki yaparak erkeklik özelliklerini kazandırır. Bazı kişilerde genetik olarak bu hormon daha erken yaşlarda daha yoğun üretilir ve sakalın çıkması daha erken başlar ve erken biter. DHT hormonu az salgılanan kişilerde sakal çıkma yaşı yükselecektir.

 

Erkeklerin Sakalı Kaç Yaşında Çıkar?

 

Genç erkeklerin en çok merak ettikleri nokta sakaldır çünkü sakal görsel olarak erkeği çok fazla değiştirmektedir. Günümüzde sakal erkeğin önemli bir aksesuarı olmuş durumda. Hal böyle olunca da birçok erkek sakalın çıkmasını ve gürleşmesini istiyor. Sakal çıkma yaşı kişinin genetik durumu ile doğrudan ilişkilidir ve 14 yaşında çıkmaya başlamaktadır.  14-22 yaş arasında sakal çıkma başlayıp sonlanacaktır.

Bu Yazıyla Alakalı İçerikler

 

14 Yaşında Sakal Çıkar Mı?

14 yaşında da sakal çıkmaya başlar ama her erkekte 14 yaşında çıkmaya başlamaz. Bazı kişilerde 15-16 yaşında sakal çıkmaya başlamaktadır.

 

16 Yaşında Sakal Nasıl Çıkar?

Bazı kişiler için normal çıkma zamanı 16 yaştır ve bu süreç gayet olağandır. 14 ve 15 yaşında benim sakalım neden çıkmadı diye endişelenmeyin. 16 yaşında çıkmaya başlaması da son derece normaldir.

 

Erkeklerde Sakal Kaç Yaşına Kadar Çıkar?

 

Bu durum birçok erkek için çok önemlidir çünkü erkekliğin göstergelerinden biri de sakaldır. 14-23 yaş arası sakalın çıkma yaş aralığıdır. 23 yaşında kadar çıkmadı ise bu süreden sonra gerekli adımlar atılarak ne yapılacağına karar verilmelidir ama bazı kişilerde 21 yaşından itibaren de sakal çıkmaya başlayabilir.

 

Sakal Çıkması ile İlgili Önemli Hususlar

 

1.Jilet vurursam sakalım çıkar hemen jilet vurayım düşüncesi son derece yanlıştır. Jilet vurmanın bir etkisi olmaz bu durum halk arasında çok yaygındır.

2.Jilet vurmak sakalı sert yapmaz bu sakalın kendi özelliğidir. Erkekliğin hormonun durumuna göre sakal sert ya da yumuşak olur.

3.Sakal çıkması için doğal yönetmelere başvuran kişi sayısı çok fazla ama malesef bu durum yanış bir inanıştır. Badem yağı sürmek, sarımsak sürmek gibi lokal yapılacak uygulamalar sakalın çıkmasını değiştirmek. Sakalın çıkması DHT ile alakalıdır.

4.Bu süreçte biraz sabırlı olunmalıdır ve 23 yaşına kadar beklenmelidir. 23 yaşına kadar çıkmadı ise artık gerekli adımlar atılmalıdır.

5.Herhangi bir sebeple kaza geçirip sakal bölümünde yara aldı iseniz bu durumda sakal çıkıp kalınlaşmayabilir bu durumun çözümü olarak doktora görünmelisiniz.

 

23 Yaşına Kadar Sakal Çıkmayan Kişilerde Şu Noktalar Akla Gelmelidir

 

  • Testesteron hormonunun yeterli seviyede olmaması
  • Kıl köklerinin bulunmaması ya da yeterli derecede bulunmaması
  • DHT hormonun yeterli düzeyde vücut tarafından üretilmemesi (5 alfa redüktaz enzimi olmaması)
  • Köklerde hormonu tutacak yapının (reseptör) bulunmaması
  • Yara, kaza, ciddi hastalık, beyin travması, ağır sivilce durumlarında köklerin ölmesi

Yukarıda saydığımız maddelerden ilk ikisi olması durumunda hormon verilirse sakallar çıkar ve kalınlaşır kişi sakallarına kavuşur. Kaza ve hastalık dışında olan maddelerin sebebinin hepsi genetiktir (kalıtsaldır.) İkinci maddedeki gibi sizde kıl kökü yok ise bu durumda yapılması gereken sakal ekimidir. Sakal ekimi ile beraber sakalınıza kavuşabilirsiniz.

 

En Erken Kaç Yaşında Sakal Ekimi Yapılabilir?

 

Bu durumda sakalın çıkmama nedeni net şekilde belli olduktan sonra ona göre sakal ekimini ne zaman yaptıracağınız net şekilde ortaya çıkacaktır. Yara, ameliyat izi, yanık izi gibi durumlarda sakal her yaşta ekilebilir bunun bir yaşı yoktur. Sakalınızın çıkmaması durumunda ise 23 yaşına kadar beklenip ondan sonra sakal ekimine karar vermelisiniz.

 

Sakal Ekimi Hangi Yaşta Yapılabilir?

 

Yara, kaza, ameliyat izi gibi durumlarda sakal ekimi her yaşta yapılabilir. Diğer durumlarda ise 23 yaşına kadar beklenilip gerekli testler yapıldıktan sonra sakal ekimi yapılmalıdır. Ayrıca çok az olmakla beraber bazı kişilerde sakal 25 yaşında bile çıkabilmektedir. 21 yaşında kadar sakal az bir şey çıktı ise ve kıl kökü yeterli değilse bu yaştan sonra hemen sakal sıklaştırma yapılabilir.

Genellikle de çoğu kişide az sakal çıkıp kıl kökü olmama durumu ile karşılaşılmaktadır. Bir erkeğin 23 yaşına kadar sakalı çıkmadı ise artık 23 yaşında sakal ekimi yaptırabilir. Sonuç olarak kişinin sakalının çıkmama nedenine göre durum değerlendirmesi yapıp ona göre sakal ekimi yaptırması gerekmektedir.

 

Sakal Ekimi Yapılan Yerde Sakal Çıkarsa Ne Olur?

 

Genç yaşta acele karar vermek sakal ekiminin boş yere yapılmasına neden olur. Sakal ekimi yapılan yerde sakalın çıkması bu işleme boş yere para vermeniz anlamına gelmektedir. Bundan dolayı erken yaşlarda sakal ekimi önermiyoruz. 17-18 yaşlarında kesinlikle sakal ekimi yapılmamalıdır. Sakal ekimi yapılacaksa 23-24 yaşlar beklenmelidir ayrıca on sekiz yaşında birine ekilen sakalda güzel durmamaktadır.

Genç yaşta birine sakal sadece kaza, yara izi, yanık durumunda yapılmalıdır onun haricinde diğer kişilerde ne kadar geç yapılırsa o kadar iyi olacaktır.

 

Sakal Ekim Fiyatları

 

Sakalı çıkmayan kişiler bu işlemin ücretini sormaktadır. Sakal ekim fiyatları için tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Bu Konu Hakkında Tüm Sorular

 

Soru 1: Sakal Kaç Yaşında Oturur?

Cevap 1: Sakal 23-24 yaşında tam olarak oturmaktadır.

Soru 2: Ergenlerde Sakal Ne Zaman Çıkar?

Cevap 2: Ergenlerde 14 yaşından itibaren sakal çıkmaya başlar.

Soru 3: Sakal Kaç Yaşında Gürleşir?

Cevap 3: Sakal 19 yaşında gürleşmeye başlamaktadır. Bu yaştan sonra daha gür bir sakallarınız olacak ayrıca daha kalın çıkacaktır.

Soru 4: Sakal Kaç Yaşına Kadar Gelişir?

Cevap 4: 23 yaşına kadar gelişim sürecektir bu yaştan sonra artık gelişim olmaz.

Soru 5: Sakal En Geç Kaç Yaşında Çıkar?

Cevap 5: En geç 24-25 yaşında çıkar bu durumda çok istisnadır.

Soru 6: Sakal Serumu Sakal Çıkarır Mı?

Cevap 6: Sakal serumu sakal çıkarmaz bu gibi serumlar etki etmez.

Soru 7: Sakal Kaç Yaşında Sertleşir?

Cevap 7: Sakalın sertleşmesi 21-22 yaşında olmaktadır bu yaşa kadar sakallarınız biraz yumuşak olacaktır.

Soru 8: 13 Yaşında Sakal Çıkması Normal Mi?

Cevap 8: On üç yaşında sakalın çıkmaya başlaması normaldir.

Soru 9: Sakal Kaç Yaşında Kesilir?

Cevap 9: Bu durum kişiden kişiye değişmektedir ortalama olarak 17-18 yaşında kesilir.

Soru 10: Sakal Ekimi Sonrası İz Kalır Mı?

Cevap 10: Bu işlem sonrasında iz kalma gibi bir durum söz konusu değildir.

Soru 11: Sakal Ekiminde Başarı Oranı Nedir?

Cevap 11: Başarı oranı oldukça yüksektir gayet iyi sonuç verir.

Soru 12: Bıyık Kaç Yaşında Çıkar?

Cevap 12: Bıyık 13-14 yaşlarında çıkmaya başlamaktadır.

Soru 13: 18 Yaşındayım Sakalım Çıkmıyor?

Cevap 13: Herkeste aynı yaşta sakla çıkmaz daha zamanınız var 23 yaşında kadar.

Soru 14: Sakallarım Tam Çıkmıyor?

Cevap 14: Biraz sabırlı olun ilk zamanlarda tam çıkmayacak zamanla gürleşecektir.

 

 

Bir cevap yazın

Kapat